جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

بیش از ۱۰۰ درصد بارندگی سالانه خلخال محقق شد - خبر

 

 

بیش از ۱۰۰ درصد بارندگی سالانه خلخال محقق شد

رییس اداره هواشناسی خلخال گفت: در هشت ماه امسال ۱۰۷.۵ درصد از بارندگی سالانه این شهرستان محقق شده است.

بیش از ۱۰۰ درصد بارندگی سالانه خلخال محقق شد

فرامرز فرض‌الله‌پور افزود: در حالی که میانگین بارندگی‌های سالانه این شهرستان ۳۶۶ میلیمتر است، در هشت ماه سال جاری ۳۹۵.۵ میلیمتر برف و باران در این منطقه باریده که این میزان نسبت به  مجموع بارندگی سال گذشته ۷.۵ درصد افزایش داشته و همچنین در مقایسه با میانگین بارندگی نیمه اول خلخال در بلند مدت ۳۲ ساله نیز که ۱۶۱ میلیمتر است، بیش از ۲ برابر افزایش نشان می‌دهد.

وی اظهارداشت: در هشت ماه سال گذشته مجموع بارندگی‌های خلخال ۲۱۷ میلیمتر در این شهر به ثبت رسیده ، در حالی که مجموع بارندگی‌های هشت ماه اول امسال ۳۹۵.۵ میلیمتر است که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۴۵ درصد افزایش یافته است.

او افزود: میزان بارندگی ۲ ماه اول پاییز امسال نیز نسبت به مهرماه سال قبل افزایش داشته و در حالی که در مهر و آبان سال قبل میزان بارندگی خلخال ۷۰.۶ میلیمتر بوده این میزان در ۲ ماه اول پاییز امسال با ۱۸ درصد افزایش به ۸۶.۱ میلیمتر رسیده است.

رییس اداره هواشناسی خلخال  از افزایش ۲۴.۷ درصدی میزان بارندگی آبان ماه امسال در مقایسه با زمان مشابه سال قبل خبر داد و گفت: در حالی که مجموع بارندگی آبان ماه سال قبل خلخال ۴۰.۳ میلیمتر بوده این میزان در ۳۰ روز اآان ماه امسال به ۵۳.۵ میلیمتر افزایش یافته است.

او تشریح کرد: بارندگی‌های بهار ،تابستان و ۲ ماه اول  پاییز امسال که در نوع خود در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه است موجب فراوانی آب در مناطق مختلف این شهرستان ،پرآبی رودخانه‌ها ،چشمه‌ها و منابع آب‌های سطحی و همچنین سفره‌های آب زیرزمینی منطقه شده است.