جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

بنیاد نهج‌البلاغه خلخال افتتاح شد - خبر

 

 

بنیاد نهج‌البلاغه خلخال افتتاح شد

 

در مراسمی با حضور مسئولان استانی و کشوری و جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه نخستین شعبه شهرستانی بنیاد نهج‌البلاغه استان اردبیل در خلخال راه‌اندازی شد.

 

خبرگزاری فارس: بنیاد نهج‌البلاغه خلخال افتتاح شد

 

مدیر بنیاد نهج البلاغه استان اردبیل در مراسم افتتاح این شعبه گفت: اگر بخواهیم در برابر شیطنت‌ها و تخریب هویتی وهابیت بایستیم لاجرم باید شاکله فکری و فرهنگی خودمان را محکم کنیم.

رحیم انور با بیان اینکه درد علوی در نهج‌البلاغه متبلور است، افزود: برای مبارزه با وهابیت به شیعه تحقیقی و علمی نیاز داریم نه شیعه شناسنامه‌ای.

وی افزود: از طریق موانست با نهج‌البلاغه است که می‌توان به تفکر بلند امیر مومنان دست پیدا کرد.

انوری با بیان اینکه حضرت علی (ع) می‌فرمایند، هیچ‌کس با قرآن انس نیافت مگر اینکه نورانیت دل پیدا کرد و کوردلی‌اش از بین رفت، تصریح کرد: نهج‌البلاغه اخ‌القرآن و امام علی (ع) جان پیامبر است مگر می‌شود کسی با نهج‌البلاغه مانوس باشد و علی‌گونه نشود.

مدیر بنیاد نهج‌البلاغه اردبیل با بیان اینکه نهج‌البلاغه و مفاهیم ارزشمند آن در جامعه مهجور باقی مانده است، گفت: در معنای دوم مهجوریت نهج‌البلاغه در جامعه امروز به شیوه کاربردی به زندگی مردم وارد نشده است.

انور افزود: مهجوریت به معنای این نیست که نهج‌البلاغه در جامعه پیدا نمی‌شود بلکه باید گفت عمل نکردن به مفاهیم و آموزه‌های آن نیز نوعی مهجوریت همانند مهجوریت قرآن در جامعه اسلامی است.

وی ادامه داد: باید غربت و غبارهایی که در چهره و سیمای نهج‌البلاغه نقش بسته است را با راهکارهایی موثر و تاثیرگذار کنار زده و آن را در جامعه ترویج دهیم و در این باب عمل کردن معلمان، هویت‌سازان و الگوسازان جامعه به آموزه‌های اسلامی می‌تواند موثر واقع شود.

مدیر بنیاد نهج‌البلاغه اردبیل خواستار برنامه‌ریزی برای ترویج نهج‌البلاغه در جامعه به عنوان اخ‌القرآن از سوی دستگاه‌های فرهنگی شد و اضافه کرد: نباید تعارض و گسستی بین گفتار و رفتار معلمان و هویت‌سازان در عمل کردن به آموزه‌های نهج‌البلاغه دیده شود چراکه این مهم سبب ایجاد بحران می‌شود.

انور با اعلام اینکه وارونگی ارزش‌ها جوانان جامعه را دچار بحران هویت می‌‌کند، اظهار کرد: باید همه مردم به خصوص مسئولان احساس درد علوی داشته باشند ولی ما تنها بیان درد کرده و احساس درد علوی نداریم و این مهم دلیل مهجور ماندن نهج‌البلاغه نیز به شمار می‌رود.

وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه اصالت دادن به ماده و مادیات موجب نابودی فرهنگ می‌شود، یادآور شد: ضرورت دارد اخلاق علوی را در بین برخی مسئولان تنگ‌نظر ترویج دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این مراسم که در دانشگاه پیام نور شهرستان خلخال برگزار شد، امام جمعه شهرستان خلخال با اظهار خرسندی از افتتاح دفتر بنیاد در این شهرستان، جایگاه خلخال را از جهت علما و شهدا ممتاز عنوان کرد و با بیان فرازهایی از خطبه اول نهج‌البلاغه آن را تصویری زیبا از نظام خلقت دانست.

حجت‌الاسلام امیر رشتبری با اشاره به سخن شهید مطهری گفت: از نظر شهید مطهری نهج‌البلاغه چند دنیا شامل دنیای زهد و تقوا، دنیای عبادت و عرفان، دنیای سیاست و مسئولیت‌های اجتماعی و دنیای حماسه و شجاعت دارد.

وی با بیان اینکه شناخت نهج‌البلاغه و انس با آن زمینه‌ساز آشنایی با سیره امام علی (ع) است، اظهار امیدواری کرد؛ افتتاح دفتر بنیاد در این شهرستان منشأ خیر و برکت و بستری مناسب در جهت ترویج فرهنگ علوی باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در پایان این مراسم محمدرضا شاد منامن به عنوان مدیر بنیاد نهج‌البلاغه دفتر شهرستان خلخال معرفی شد.