سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بصیرت هدف غاییِ جامعه اسلامی؛ یک گام تا مهدویت با بصیرت عقلانی - خبر

 

 

بصیرت هدف غاییِ جامعه اسلامی؛ یک گام تا مهدویت با بصیرت عقلانی

زمانی که ملت یک کشور بصیرت را در مقابل هجمه‌های بیگانگان پیشه سازند غبارآلودگی هیچ فتنه‌ای نمی‌تواند آنها را گمراه کند.

بصیرت هدف غاییِ جامعه اسلامی؛ یک گام تا مهدویت با بصیرت عقلانی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با به راه افتادن جریان جنگ نرم از سوی دشمن در یک منطقه طبیعتا ارزشی که بیش از هر چیز دیگری در این میان خدشه‌دار شده و آسیب می‌بیند اعتماد عمومی به نظام و حس و باور قدرت حقیقی آن است، که می‌توان برای مقابله با این هجمه با چراغ راهی در این مسیر از موانع و دام‌‌های ریز و درشتی که دشمن زیرپا می‌گستراند؛ تا باور و اعتماد راسخ و متقابل ملت و دولت را به قید کشیده و آنان را به سیطره خود درآورد، به راحتی عبور کرده و از تمامی این قید و بندها رها شد.

تقویت روحیه بصیرت‌طلبی و ولایتمداری در بین آحاد مردم به قدری دارای ارزش و اهمیت است که بزرگان زیادی بر آن تاکید داشتند چنانچه حضرت امیرالمونین در جنگ صفین خطاب به مومنان فرموده است: الا و لایحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر.

بصیرت‌افزایی در جامعه برای مقابله با جنگ نرم دشمن از جمله راهبردی است که می‌تواند نقشه راه تمام عوام و خواص باشد؛ زیرا در این عرصه برای فایق آمدن بر جنگ نرم و توجه به لایه‌های جنگ دشمن به راحتی می‌توان بر قدرت و هیمنه پوشالی دشمن چیره گشته و در مسیر توسعه و پیشرفت ملی قدم برداشت.

در مقابل ابزار و سلاح دشمن که جریحه‌دار نمودن احساسات، عواطف، ایجاد هنجارها و لغزشها، نشانه رفتن ارزشها و باورهای مهم جامعه است می‌توان در این باره از طریق مدیریت بر ادراکات، احساسات و باورسازی در مقابل باورسوزی دشمن بصیرت را در خود پرورش داده و تقویت کرد، پس راه‌حلی برای عبور از این بحران فرهنگی و فرافرهنگی آنقدرها هم که تصورش را بکنیم سخت و به دور از دسترس نیست، فقط کمی اعتماد می‌خواهد و ذره‌ای غیرت و عرق ملی.

بصیرت عامل جلوگیری از مشتبه شدن حق و باطل

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل درباره اهمیت انقلابی‌گری در هول و ولای کنونی جنگ نرم که توسط عده‌ای نام‌آشنا اما بی‌اعتبار و ضعیف به راه افتاده است گفت: یکی از مهمترین ضرورت انقلابی‌گری داشتن روحیه مبارزه در مقابل باطل و استبداد است که باعث خواهد شد تا عدالت در مقابل ناعدالتی و دانائی در مقابل جهل به پیروزی برسد که نهایتا این موضوع سبب می‌شود تعلیم و تربیت در جامعه لباس اسلامیت و انسانیت پوشیده و قدرت سیاسی و اسلامی پدید آید و به موجب آن تحکیم وحدت اسلامی پیوند بخورد تا نهایتا حکومت واحد جهانی به وجود آید که این نکته هدف نهایی انقلاب اسلامی است.

سرهنگ علی لطفی اظهار کرد: نکته دیگری که در موضوع انقلابی‌گری می‌بایست به آن توجه شود توکل بخدا و اعتماد به صدق وعده الهی در مقابل زورگویان است که در ایجاد حکومت اسلامی و ایجاد نقشه راه برای تحقق حقوق انسانی بشریت در جهان با نگاه اسلامی الهی به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: مسئله بعدی حفظ هویت انقلابی مردم و مسئولان است که باعث خواهد شد تا قدرت و اقتدار ملی در مقابل دشمنان حفظ شده و با توجه به ساختارهای انقلابی حاکمیت اسلامی در جهان به حرکت پیروزمندانه خود حرکت دهد که در این رابطه توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی و دوری از اشرافیت و تجملات از ارکان دیگر انقلابی‌گری است که باعث قانون‌پذیری عمومی و اجرای مساوی آن در جامعه،‌ایجاد باور در اجتماع و از بین بردن ناامیدی در آن و جلب اعتماد به نفس عمومی و ملی و دینی می‌شود.

لطفی اضافه کرد: ما وقتی عمیق‌تر می‌اندیشیم می‌بینیم که جنبش بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان منطقه به عنوان یک حرکت عظیمی است که با شعارهای اسلامی و مذهبی و استبدادستیزی و مبارزه با دیکتاتوری به وجود آمده که همان شعار اصلی انقلاب اسلامی بوده است و صاحب نظران منطقه و جهانی هم به آن اقرار دارند و این موضوع همان گفتمان انقلاب اسلامی ایران بوده که به وقوع پیوسته است.

جهت‌یابی در غبار فتنه با انقلابی‌گری میسر می‌شود

وی ضمن اشاره به نقش دشمن‌شناسی و بصیرت‌افزایی در پایداری انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: بحث دشمن‌شناسی یعنی روحیه مطالبه‌گر و حق‌گرا داشتن روحیه‌ای که وضع موجود و ذهنی آینده که از سوی دشمنان در جلوی جامعه هدف قرار داده می‌شود را درک کند و نقد منصفانه و درخواست برنامه در رفع آن داشته باشد تا محورهای تغییر و تحول را در ابعاد مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار داده و با یک برنامه‌ریزی و پدافند عامل موثر به سطحی برساند که باعث توسعه هدف گردد نه همراهی کننده برنامه دشمن در لباس دیگر.

خداوند متعال در آیات متعددی شگرد و شیوه‌های مبارزه دشمنان با مسلمانان و راه دفاع در برابر توطئه‌های آنها و حفظ امنیت اجتماعی را بیان فرموده است و از آنجا که شناخت دشمن و راه‌های مبارزه با آنها، مقدمه امنیت اجتماعی و خنثی کردن حیله‌های دشمن است، برمبنای آیات قرآن کریم، دین‌زدایى و ایجاد مانع در راه دیندارى و دینداران، اختلاف‌افکنى، تحریم اقتصادى، تحریف محتواى دین و تبلیغات سوء همراه با تحقیر و استهزاء مومنان، گسترش فساد و عملیات نظامى از مهمترین راهکارهاى دشمنان علیه مسلمانان است.

"دشمن شناسی" یکی از مؤلفه‌هایی است که در بیانات رهبر معظم انقلاب همواره بر آن تأکید شده است. برای مقابله با دشمن باید ابتدا او را شناخت، به اهدافش پی برد و روش‌های او را در ضربه زدن و رسیدن به اهدافش بازشناخت.

همچنان که باید نقاط ضعف و قوت او را مطالعه کرد چرا که رهبر معظم انقلاب در این باره تأکید دارند که ملت ایران به همان نسبت که دشمن، روش‌های خود را در توطئه علیه ایران اسلامی پیچیده‌تر می‌کند، باید بر هوشیاری و آگاهی خود بیفزایند و با آمادگی معنوی، فکری، سیاسی و حفظ وحدت و اتصال و ارتباط با یکدیگر، چهره دشمن را در هر لباسی که هست، شناسایی کنند.

از سوی دیگر تردیدی نیست که نقش رهبری در شناخت دشمن و شگردهای آن از عوامل اصلی پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی به ‌شمار می‌رود. به همین علت تبیین دیدگاه‌های رهبر انقلاب در زمینه دشمن شناسی در جهت آگاهی مردم و نسل جوان و خنثی‌سازی توطئه‌های جدید دشمن، بسیار مهم و مؤثر است.

رهبر معظم انقلاب علت دشمنی ویژه را "پدیده بی سابقه بودن جمهوری اسلامی در دنیا" می‌دانند و تاکید دارند چون ایران فاعل مطلق در منطقه است و منافع ظالمانه قدرتهای مستکبر را به چالش می‌کشد، مستکبران دنیا نمی‌توانند این وضع را تحمل کنند. برنامه‌ریزی برای کشور بر اساس نقشه‌های دشمن، آشکار بودن دشمنی‌های دشمن، غیرممکن بودن کنارآمدن با دشمن، علت دشمنی با ملت ایران و لزوم مصونیت بخشیدن به کشور در برابر دشمن از محورهای بیانات رهبری درباره شاخص "دشمنی ویژه با جمهوری اسلامی ایران" است که توجه و پرداخت موثر به آنها وظیفه اصلی هر یک از آحاد مردم ایران می‌باشد.

امپراطوری رسانه تنها ابزار جنگ نرم دشمن است

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل در خصوص جنگ نرم علیه ایران گفت: امپراطوری رسانه دشمن قوی‌تر از آن چیزی است که بتوان مهار آن را تصور کرده و به فکر نقض آن بود بلکه در این راستا باید هم‌سو اما در مقابل این هجمه به سمت جلو حرکت کرد یعنی باید به قدری رسانه‌های خود را تقویت کرده و غنی سازیم که در این خصوص بتوانیم با سلاح و ابزار جنگ دشمن برابری کنیم.

اصغر عباس‌زاده با تاکید بر اینکه غرب متخصص سانسور است، اضافه کرد: متاسفانه امروزه مسئله‌ای که بیش از هر چیز دیگر در رابطه با ترفند غرب و غربی خودنمایی می‌کند پاره حقیقت‌گویی است و متاسفانه امروزه آزادی رسانه‌ای و گردش آزاد خبری نیست مگر اینکه خلاف این موضوع به نفع دشمن و به ضرر ملت ایران ثابت شده و این مهم مطابق با سلیقه غرب باشد.

وی گریزی به بدعهدی‌های آمریکا طی سال‌ها و دهه‌های متمادی پشت سر نهاده شده زد و تصریح کرد: اگر سیری در تاریخ قطور و طویل ایران و روابط آن با آمریکا داشته باشیم خواهیم دید که در گذشته قانونی علیه نظام وضع شده است با عنوان "قانون برقراری وضعیت اضطراری ملی" در برابر ایران به دستور شخص کارتر در 13 آبان 58 یا 14 نوامبر 1979 که به حکم این قانون تمامی دارایی و منافع ایران تحت مالکیت دولت آمریکا در آن زمان مسدود شد در واقع این یکی از ناروهای دولت آمریکا به کشور ما بود. معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت عباس(ع) استان ادامه داد: دومین کلک و حیله‌ای که آمریکا در قبال تعهدهای خود به کار بست در 20 فروردین سال 1359 رقم خورد که به موجب همین حیله و مکر، آمریکا روابط خود را یکطرفه با ایران قطع کرد و نهایتا در پنجم اردیبهشت همان سال (1359) آمریکا براساس عملیات کماندویی ماجرای طبس را به راه انداخت گرچه در این موضوع به شدت شکست خورد.

عباس‌زاده پیرو این صحبت‌ها دشمن را غیرقابل اعتماد معرفی کرد و گفت: امروزه مشکل ما در این است که چرا دشمن توسط عده‌ای وارونه شناخته شده است یعنی بارها برای خود من پیش آمده که همه می‌گویند که آیا توطئه‌ای در کار هست یا فقط توهم توطئه در میان می‌باشد که این موضوع در واقع قابل تامل و برنامه‌ریزی اساسی است.

وی با اشاره به ادامه‌دار بودن بدعهدی دشمن و خیانتهای آمریکا اظهار کرد: نمونه‌ای از این بدعهدی‌ها امروز در برجام مشاهده می‌شود که آمریکا قلدر مآبانه همواره در برابر کشورهای اسلامی گارد گرفته و دشمن دیرینه آنان شناخته می‌شود و ملت ما از همان ابتدای انقلاب ماهیت دشمن را به خوبی دیده و لمس کرده‌اند که امیدواریم بصیرت و انقلابی‌گری تنها خط مشی باشد که مردم ما امروزه آن را در دستور کار خود قرار داده و به موجب آن از نظام و انقلاب پیروی می‌کنند.

رفتار قلدر مآبانه آمریکا؛ مهر تایید بر نالایقی آن

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت عباس(ع) استان غفلت از برنامه‌های دشمن را مساوی با خسران و گرفتاری‌های زیاد دانست و یادآور شد: چنانچه فواید فراوانی با دشمن‌شناسی درست نصیب هر شخص یا ملتی می‌شود؛ از جمله کشف توطئه و تاکتیک‌های دشمن، تشخیص حق از باطل، آمادگی برای سکوب کردن تحرکات دشمن، بستن راه نفوذ استکبار، کشف ضعف‌ها و قوت‌های خود و دشمن، عدم اهمال‌کاری و کوچک شمردن حریف مقابل، همدلی و اتحاد در برابر توطئه‌های ننگین دشمن، برخورد فعالانه با دشمن نه برخورد منفعلانه، مدیریت حوادث و استفاده بهینه از امکانات و استعدادها و دانش داخلی که تمامی اینها در واقع در سایه بصیرت صحیح از سوی دشمن حاصل خواهد شد.

عباس‌زاده با اشاره به رفتار قلدر مآبانه آمریکا بیان کرد: رفتار ناشایست و قلدر مآبانه آمریکا در طول سالیان دراز علیه کشورهای اسلامی و همراهی با توطئه‌های رژیم غارتگر صهیونیستی در واقع مهر تاییدی بر نالایقی و ناشایستی این کشور است که امروز نیز آثاری از این رفتار قلدرمحوری را در مسئله برجتام به خوبی شاهد هستیم.

مجادله‌ای که هرگز بی‌جواب نمانده است

مدرس حوزه علمیه استان اردبیل نیز درباره بصیرت و نقش آن در پیروزی جنگ متقابل با دشمن اظهار داشت: مقاومت و پایداری و از صحنه مبارزه خارج نشدن، یعنی از مشکلات نهراسیدن و آستانه تحمل خود را در برابر مشکلات و معضلات و سرکوفتها و مانند آن بالا بردن، و اکنون باید در برابر طوفان حوادث و فتنه‌ها چون کوه ایستاد و در برابر بلاها، مصائب و مشکلات معیشتی و اقتصادی استقامت کرد چرا که در واقع اصلی‌ترین هدف دشمن از پیاده‌سازی این نقشه‌ها از پای درآوردن ملت ایران می‌باشد.

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسین موسوی با تدبیر و درایت و سنجیده عمل کردن، از کوره به در نرفتن، احساساتی عمل نکردن و با اقدامات نادرست و بی موقع، بهانه به دست دشمن ندادن را از دیگر موارد حائز اهمیت در غالب گشتن بر دشمن دانست و افزود: جایگاه صبر نزد معصومان علیهم‌السلام نیز بسیار بالاست و سیره آن بزرگواران که کوه صبر و مقاومت بودند نیز شاهد همین معناست به گونه‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی ما را هم از روایت و هم از سیره امام علی علیه‌السلام در این زمینه بهره‌مند و آگاه ساخته و می‌فرماید: مطابق فرمایش حضرت علی علیه‌السلام؛ ولا یحمل هذا العلم الّا اهل البصر و الصبر.

وی نقش مردم در قالب بسیج، اصناف و آحاد عمومی ملت در قبال حفظ اقتدار جمهوری اسلامی ایران بسیار خطیر دانست و اظهار کرد: امروزه ما به لطف نظام جمهوری اسلامی ایران از نیرویی برخوردار هستیم که شاید کمتر نیرویی به قدرتمندی و گستردگی آن در جهان دیده باشیم و این نیرو و این گردان چیزی نیست جز گردان بسیجیان نظام جمهوری اسلامی که ما امروز مفتخر هستیم که بسیج در کشور علاوه بر سلاح اصلی نظام در پیاده‌سازی برنامه‌های خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن به عنوان همراه و همدل نظام نیز تلقی می‌شود.

مدرس حوزه علمیه استان در خصوص انقلابی‌گری و انقلابی ماندن نیز خاطرنشان کرد: آنچه لازم است در این باب در نظر بگیریم توجه به یک عده مسائل و موضوعاتی است که باید هم مسئولین و هم مردم به آن توجه کنند که در این زمینه پایبندی به باورها و اعتقادات و ارزشها و آرمانهای دین مبین اسلام که همان قدرت نرم در مقابل دشمن می‌باشد،‌ پایبندی به منویات مقام معظم رهبری و ادامه راه حضرت امام (ره)، پایبندی به استقلال داخلی، بین‌المللی و منطقه‌ای با دیدگاه استراتژیک جهانی‌سازی تفکر تمدن اسلامی و نهایتا پایبندی به استقلال فرهنگ اسلامی و تولید تاثیر فرهنگ اسلامی در زندگانی بشری است که مردم ما باید طبق گفته‌های فوق با اتحاد و همدلی بر مشکلات چیره گشته و همیشه پشتوانه نظام باشند.

سایه‌افکنی فتنه اغیار بر پیکره زندگی مردم

اکنون و در این روزها تلاش‌‌های هدفمند دشمن، بزرگنمایی مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه ما و دادن آدرس غلط درباره منشا این مشکلات و راه‌حل آنهاست.

تردیدی نیست که امروز جامعه ما با مشکلات ملموس اقتصادی و معیشتی روبه‌روست و فارغ از تمامی آمار و ارقام و نمودارها، گرانی و تورم، کاهش ارزش پول ملی و افزایش فاصله طبقاتی به وضوح مشاهده و کاملا قابل درک و لمس هست و کسی هم نیست که این مشکلات را نبیند یا انکار کند، اما به تبعیت از تعصب و عرق ملی در مواجهه با این واقعیت تلخ و دردآور باید دید که رفتار دشمن چگونه است.

بی‌تفاوت و منفعل یا کاملا فعال و کنشگر؟ مشاهده عملکرد و مواضع دولتمردان نظام سلطه، رسانه‌های وابسته به جبهه دشمن و امتداد این جبهه در داخل کشور،‌ واقعیت‌ دیگری را در کنار این واقعیت تلخ نمایان می‌سازد و آن برنامه‌ریزی بی‌وقفه برای حداکثر بهره‌برداری از شرایط ملی موجود در کشور ایران برای پیاده‌سازی حیله‌های شوم و از پیش مدون است.

به زعم کارشناسان و جامعه‌شناسان نخستین رفتار دشمن در این خصوص دمیدن در این مسئله و بزرگنمایی آن است، حقیقتا درباره واقعیت مشکلات اقتصادی و معیشتی موجود، برنامه دشمن تشدید شرایط و خسته کردن یا حداقل خسته نشان دادن مردم است، به تعبیری اقدام دشمن در این وضعیت عملیات روانی است؛ به گونه‌ای که تلاش می‌کند تا بر نگرانی‌ها و مخاطرات ذهنی و فکری اجتماعی و اقتصادی مردم افزوده و از طریق فضای مجازی و سایر رسانه‌های در اختیار و فعال این فشار تحمیل شده بر مردم کشور ما را جهانی کند.

فن دیگر دشمن در این باره تحریک و تهییج مردم به واکنش‌های میدانی است که در گذشته نمونه‌های زیادی از آن را مشاهده کرده‌ایم به طوری که دشمن با دادن آدرس غلط درباره ریشه و منشا مشکلات اقتصادی و اجتماعی، گرانی و تورم،‌ احتکار و کمبودها فقط و فقط در پی تخریب اعتماد عموم به نظام مقتدر جمهوری اسلامی ایران است.

در شرایطی که مردم با یک مشکل واقعی، ملموس و فراگیر درگیر هستند، شاید معرفی کردن یک نهاد، یک مقام مسئول یا یک مدیر و شخص حقیقی و حقوقی به عنوان مقصر بسیار بی‌جا بوده و عواقب چندان خوبی نداشته باشد، اما چیزی که در این میان باید به خوبی درک شود این است که تمام تلاش امروز دشمن کشاندن مشکلات اقتصادی و معیشتی به درون تک تک خانه‌های مردم و جار زدن آوازه این مشکلات و مسائل در مرزها و فراتر از آنهاست؛ تا بدین گونه ابهت و اقتدار چندین و چند دهه نظام مقدس جمهوری اسلامی را زمین‌گیر کرده و با القای بدبختی و سیه‌روزی به مردم این کشور، زوال به معنای حقیقی را به کام ملت این سرزمین بچشاند.

اکنون، یا باید با تامل و پرسشگری خردمندانه، دشمن و امپراطوری رسانه‌ آن را به چالش کشید و بدین گونه پای انقلاب، نظام و آرمانهای آن ماند یا با گرفتار آمدن در سیاه‌چال مهیا شده توسط دشمن، جبهه حق را برای همیشه به مقصد جبهه باطل ترک گفت و با چنین رفتار ناپسندانه از منظر اسلام و انقلاب مسبب گرفتاری خود و یک ملت شد؛ انتخاب با خود ماست.

انتهای پیام/س