سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

بزرگ‌ترین مزرعه پرورش مرغ گوشتی به استان اردبیل اختصاص دارد - خبر

 

 

بزرگ‌ترین مزرعه پرورش مرغ گوشتی به استان اردبیل اختصاص دارد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در حال حاضر تعداد دو هزار و ۱۸۸ واحد دامداری صنعتی و نیمه‌صنعتی در استان فعال هستند.

بزرگ‌ترین مزرعه پرورش مرغ گوشتی به استان اردبیل اختصاص دارد
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یحیی آذری گفت: خوشبختانه استان اردبیل علاوه بر تامین نیاز خود به گوشت قرمز و گوشت مرغ و شیر و عسل مازاد آن را به دیگر نقاط کشور و کشورهای همسایه صادر می‌کند.
 
وی افزود: در فروردین ماه تعداد 730 هزار قطعه جوجه یک روزه به مقصد ارمنستان و افغانستان صادر شد که این امر نشانگر توانمندیهای استان  در زمینه تولید وصادرات جوجه یک روزه است.
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در حال حاضر تعداد دو هزار و 188 واحد دامداری  صنعتی و نیمه‌صنعتی در استان فعال هستند که نقش بسیار مهمی در تولید گوشت قرمز و تحقق اهداف اقتصادی در خصوص تامین مایحتاج گوشت قرمز مردم استان و کشور بر عهده دارند.
 
وی بیان کرد: استان اردبیل بزرگترین مزرعه پرورش مرغ مادر گوشتی کشور را به خود اخصاص داده و دارای 40 واحد لبنیاتی است که سالانه به ظرفیت 1 میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات تولیدی آن روانه بازار مصرف در داخل استان و خارج از استان می‌شود. 
 
آذری افزود: روزانه نزدیک به 80 تن شیر به صورت خام از استان اردبیل خارج شده در کارخانجات استان  آذربایجان شرقی به صورت فرآورده‌های لبنی وارد بازار مصرف داخل استان می‌شود گردش مالی این حجم از شیر خارج شده از استان ماهانه 4 میلیارد تومان است که  فواید مالی آن تماما ًَ نصیب کارخانه‌داران آذربایجان شرقی می‌شود.
 
وی بیان کرد: پیشنهادی که داریم این است که شرکت توانمند پگاه که در زمینه تولید محصولات لبنی در سطح کشور شناخته شده است واحدهای صنایع تبدیلی خود را در داخل استان راه‌اندازی کند تا سودحاصل از آن نصیب زحمتکشان بخش دامداری استان شود.