رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

بزرگداشت یاد و خاطره شهدای استان - خبر

 

 

بزرگداشت یاد و خاطره شهدای استان

22 اسفند 1358،‌ سالروز تاسیس بنیاد شهید به فرمان امام خمینی (ره) است که در تقویم بنام روز بزرگداشت شهدا نیز نامگذاری شده است. نگاه روز امروز به موضوع حفظ یاد و خاطره شهدا پرداخته است.

 

بزرگداشت یاد و خاطره شهدای استان بزرگداشت یاد و خاطره شهدای استان بزرگداشت یاد و خاطره شهدای استان بزرگداشت یاد و خاطره شهدای استان

 

بخشی از تاریخ هر ملتی را جنگ‌ها، دلاوری‌ها و ایستادگی‌های آن ملت تشکیل می‌دهد. برگ برگ تاریخ ایران نیز مملو از حماسه آفرینی ها ، دلاوریها و فداکاریهای مردان و زنان غیور این دیار بوده است. با این حال تاریخ ملت ایران پس انقلاب اسلامی و به ویژه در دوران جنگ تحمیلی و بعد از آن وارد مرحله جدیدی شد و ایستادگی ملت در 35 سال گذشته بر سر آرمانهای خود برگ زرین و بی بدیلی را در تاریخ ملت های جهان رقم زده است.

ملت ایران بدون اتکاء به هیچ کشور خارجی، تنها با تکیه بر فرهنگ ایثار و شهادت در حالی 8 سال جنگ تحمیلی را با سربلندی پشت سر گذاشت که ابرقدرتهای وقت و اکثر کشورهای عرب منطقه از رژیم متجاوز بعث عراق حمایت می کردند.

مردم غیور استان اردبیل دوشادوش سایر هموطنان خود با تقدیم بیش از سه هزار و 400 شهید و  11 هزار و 194 جانباز و آزاده ، سهم درخور توجهی در خلق دوران پرافتخار سه دهه اخیر داشته اند.

امروز شهدا برای ملت ایران اسطوره های فداکاری ، عزت و سربلندی هستند و زنده نگه داشتن یاد شهدا و حرکت در مسیر آرمانهای آنها وظیفه خطیری است که بر عهده نسل حاضر است.

تا کنون فعالیت های زیادی برای بزرگداشت شهدا و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها در استان انجام شده است که از آن جمله می توان به بازسازی گلزار شهدا ، نامگذاری معابر و خیابانهای شهرها و روستاها بنام شهدا ، نصب تندیس سرداران شهید در مناطق مختلف ، برگزاری یادواره های شهدا و نگارش زندگی نامه شهدا اشاره کرد.

همچنین تجهیز و راه اندازی موزه شهدا در اردبیل اقدام ارزشمندی بود و جا دارد بازدید از این موزه در تقویم درسی دانش آموزان مدارس مقاطع متوسطه استان گنجانده شود.

با این حال هنوز زمینه کار در این رابطه بسیار است و جا دارد با ساخت فیلم ها و سریالهایی از زندگی شهدا و استفاده بهتر از ظرفیت های هنر و رسانه در حفظ یاد و خاطره شهدای والامقام استان تلاش شود.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل