جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

بزرگترین پروژه آب و خاک اردبیل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد - خبر

 

 

بزرگترین پروژه آب و خاک اردبیل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: بزرگترین پروژه آب و خاک استان اردبیل در قالب طرح ملی پایاب شبکه خدا‌آفرین سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

بزرگترین پروژه آب و خاک اردبیل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

داود نجفیان شامگاه شنبه در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در نشست خبری در اردبیل اظهار کرد: با توجه به دغدغه مهار آب‌های مرزی در دولت یازدهم و با عنایت مقام معظم رهبری ردیف اعتباری ویژه از محل صندوق توسعه ملی به این پروژه اختصاص یافت تا مهار آب‌های مرزی انجام شود.

وی در مورد طرح ملی پایاب شبکه خداآفرین گفت: تا سال 92 برای این پروژه بیش از 170 میلیارد تومان هزینه شده بود در حالی که در دو سال گذشته و همچنین سه ماهه اول امسال برای این پروژه 270 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

وی گفت: امسال 400 میلیارد تومان برای تکمیل پایاب شبکه خدا‌آفرین اعتبار اختصاص یافته که در طول تاریخ اجرای چنین پروژه‌هایی اختصاص این رقم بی‌نظیر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: بزرگترین پروژه آب و خاک استان اردبیل در قالب طرح ملی پایاب شبکه خدا‌آفرین سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

نجفیان بیان کرد: در تمام جبهه‌ها فعالیت شبانه‌روزی دراین پروژه انجام می‌شود به طوری که هزار و 500 نفر در قالب 9 پیمانکار در این پروژه فعالیت می‌کند که امیدواریم سال 96 بخش‌های عمده و اساسی این پروژه تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی در مورد سد عمارت گفت: برای این پروژه نیز از محل صندوق توسعه ملی در سال 93 بیش از 20 میلیارد تومان و سال گذشته نیز 90 میلیارد تومان نیز اختصاص یافت که امسال نیز 130 میلیارد تومان برای تکمیل سد عمارت هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل عمر 12 ساله این پروژه را یادآور شد و گفت: پیشرفت 20 درصد این پروژه در یک دهه گذشته در این سه سال به 45 درصد رسیده است.

عضو شورای اداری استان ادامه داد: با تکمیل سد عمارت  مهار آب‌های مرزی به میزان 135 میلیون مترمکعب و آبیاری 9 هزار هکتار از اراضی دیم‌خیز منطقه با 3 هزار و 700 هکتار بهبود شرایط رقم خواهد خورد.

نجفیان گفت: این پروژه برای تامین شرب و کشاورزی منطقه در حال احداث است که 480 نفر کارگر، مهندس و استاد کار در حال فعالیت هستند که امیدواریم سد عمارت در سال 96 آبگیری شود.

وی در مورد سد تازه‌کند گفت: احداث این سد با پوشش آبیاری 500 هکتار از اراضی منطقه سال 91 آغاز شده و به دلیل محدودیت منابع در سال گذشته بدنه سد ساخته شده و از محل صندوق توسعه ملی 12 میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل اظهار کرد: این پروژه نیز سال آینده با تزریق 50 میلیارد تومان اعتبار تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

نجفیان در مورد سد و شبکه احمدبیگلو در مشگین‌شهر افزود: در تمام جبهه‌ها و به صورت دو شیفت کارگران در حال فعالیت در این پروژه هستند به طوری که 56 درصد پیشرفت در احداث سد و 30 درصد در شبکه را شاهد هستیم.

وی تخصیص 100 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل شبکه و خود سد اشاره کرد و گفت: مطالعات سد سینه‌سر در حوزه بالهارود انجام شده و قرار است تا مهر ماه عملیات اجرایی این پروژه با تامین اعتبار آغاز شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل به بررسی مجدد دو سد کلاسر و عنبران در حوزه بررسی توجیه اقتصادی پروژه و دستور وزارت نیرو برای اجرای تعرفه‌های جدید در این مکان اشاره کرد و گفت: سد گیوی نیز در حال حاضر آماده آبگیری و بهره‌برداری است که تنها دغدغه ما تخلیه مخزن است.

نجفیان یادآور شد: در حال حاضر 6 میلیون مترمکعب آبگیری و ذخیره‌سازی در سد گیوی انجام شده و پیش‌بینی می‌کنیم با تامین اعتبار امسال این پروژه بعد از 11 سال چشم‌انتظاری به بهره‌برداری برسد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی در پایان سخنان خود گفت: سد بفراجرد خلخال نیز 84 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم با تکمیل آن در جنوب استان یک تحول جدی را شاهد باشیم.