سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

بزرگترین مجتمع دامپروری اردبیل تا هفته آینده کلنگ‌زنی می‌شود - خبر

 

 

بزرگترین مجتمع دامپروری اردبیل تا هفته آینده کلنگ‌زنی می‌شود

استاندار اردبیل گفت: قرار است تا هفته آینده یکی از سرمایه‌گذاران، مجموعه دامپروری عظیمی را با 120 هزار راس دام در اردبیل کلنگ‌زنی کرده و خود نسبت به اجرایی شدن آن اقدام کند.

بزرگترین مجتمع دامپروری اردبیل تا هفته آینده کلنگ‌زنی می‌شود

مجید خدابخش صبح امروز در نشست گرامیداشت روز شوراها در جمع اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردبیل اظهار کرد: از جمله مگاپروژه‌هایی که بنده وعده پیگیری و تحقق آن را داده‌ام تصویب منطقه آزاد تجاری است که به شکل مستقل در دولت تصویب شده و قطعا امسال در مجلس دهم با پیگیری نمایندگان به تصویب خواهد رسید.

استاندار اردبیل گفت: امیدواریم با تلاش و پیگیری نمایندگان مجلس دهم همین امسال شاهد تصویب منطقه آزاد اردبیل باشیم.

وی گفت: هر چند، چند استان دیگر نیز خواستار تاسیس منطقه آزاد هستند اما امیدواریم منتخبان مردم در مجلس دهم دست به دست هم دهند تا همین امسال منطقه آزاد تجاری استان به تصویب برسد.

استاندار اردبیل در مورد پروژه اراضی سد پایاب خداآفرین گفت: این پروژه از سال 83 آغاز شده بود و با حق‌آبه ارس قرار بود 50 تا 60 هزار هکتار از اراضی دیم شمال استان اردبیل به آبی تبدیل شود.

خدابخش تصریح کرد: از سال 83 تا 92 برای این پروژه 160 میلیارد تومان هزینه شده بود اما با پیگیری‌هایی که انجام دادیم با وضعیت اقتصادی و درآمدی دولت، امکان اجرای این پروژه با اعتبارات دولتی وجود نداشت چرا که دولت هر منبع درآمدی داشت صرف پرداخت یارانه‌ها می‌کرد.

یک میلیارد دلار سهم اردبیل از اعتبار مهار آب‌های مرزی

رئیس شورای اداری استان افزود: در سفر رئیس جمهور خواستار تکمیل این پروژه شدیم که رئیس جمهور از مقام معظم رهبری درخواست کردند تا با هدف مهار آب‌های مرزی 8 میلیارد دلار از طریق صندوق توسعه ملی برداشت شود.

خدابخش گفت: یک میلیارد دلار از این مبلغ سهم استان اردبیل بود که طی سال‌های 93 و 94 بیش از 240 میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است.

وی مدعی شد: امسال 450 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه خواهد شد که آب و جهاد کشاورزی مشمول جذب این اعتبارات هستند.

استاندار اردبیل ادامه داد: با تکمیل این پروژه و در اراضی متعددی که به کشت آبی اختصاص می‌یابد باید کشت و صنعت‌های متفاوت با هدف تولید و صادرات محصولات کشاورزی به وجود آید تا بیشتر از آنکه به فکر تولید داخلی باشیم محصولاتمان را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

خدابخش جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را از رویکردهای تحقق اقتصاد مقاومتی توصیف کرد و افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای خروج از وابستگی به نفت و قطع این وابستگی‌ها است به طوری که همه باید دست به دست هم داده تا تولید مطلوب‌تری را انجام دهیم.

وی با یادآوری اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم فروش نفت کاهش پیدا کرده و قیمت آن نیز افت کرده است، یادآور شد: به همین دلیل اکثر پروژه‌های اجرایی متوقف شده و درآمدها نیز به حداقل رسیده است.

استاندار اردبیل اصلی‌ترین محور تحقق اقتصاد مقاومتی را اعتقاد به این اصل که فروش نفت نمی‌تواند ما را از شرایط به وجود آمده رهایی بدهد بیان کرد و گفت: درآمد نفت باید صرف توسعه زیرساخت‌ها شود نه اینکه آن را صرف هزینه‌های جاری کنیم.

خدابخش گفت: قرار است تا هفته آینده یکی از سرمایه‌گذاران مجموعه دامپروری عظیمی را با 120 هزار راس دام کلنگ‌زنی کرده و خود نسبت به اجرایی شدن آن اقدام کند.

وی از اختصاص 500 هزار هکتار اراضی مستعد شمال استان به کشت گلخانه‌ای خبر داد و یادآور شد: با کشت محصولات گلخانه‌ای برای 50 هزار نفر اشتغال ایجاد و میلیاردها تومان درآمد نصیب استان خواهد شد.

استاندار اردبیل محور دیگر توسعه استان را بخش گردشگری توصیف کرد و گفت: در این بخش نیز ما نتوانسته‌ایم به معنای واقعی درآمدی برای استان فراهم کنیم به طوری که در بخش گردشگری ورودی‌های ما اغلب گردشگران گذری و ناپایدار هستند و تنها برای آبتنی و سیر و سیاحت یک روزه به این استان سفر می‌کنند در حالی که با راه‌اندازی تورهای گردشگری می‌توان این صنعت را در استان اردبیل رونقی مضاعف بخشید.

به گزارش خبرگزاری فارس، خدابخش خطاب به اعضای شوراهای شهر و روستا بیان کرد: باید همه این اولویت‌ها در سرلوحه کارها و برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای شوراها قرار گیرد تا از این طریق بتوانند سرمایه‌گذاری‌های عظیم و واقعی را در استان رقم بزنند.