حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۶ فروردین ۱۳۹۸

بزرگترین شهرک گلخانه ای کشور در اردبیل راه اندازی می شود - خبر

 

 

بزرگترین شهرک گلخانه ای کشور در اردبیل راه اندازی می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از اجرای بزرگترین شهرک گلخانه ای کشور در استان اردبیل خبر داد.

بزرگترین شهرک گلخانه ای کشور در اردبیل راه اندازی می شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خلیل نیکشاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل امروز در شورای هماهنگی مدیران جهاد کشاورزی اردبیل افزود: سال گذشته 462 هکتار از اراضی دیم استان به انواع سیستم های نوین آبیاری مجهز شد و در سال جاری 2 هزار و 300 هکتار از دیگر اراضی دیم استان نیز به این میزان افزوده خواهد شد.

وی افزود: این سازمان در اجرای سیستم های نوین آبیاری نسبت به سال گذشته 420 درصد پیشرفت داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: استان اردبیل در جذب اعتبارات مربوط به مکانیزاسیون کشاورزی و تجهیز و نوسازی ناوگان های کاشت و داشت و برداشت انواع محصولات کشاورزی رتبه سوم کشوری را امسال به خود اختصاص داده است که سال گذشته در رتبه 16 قرار داشت.

نیکشاد در خصوص وضعیت گسترش شرکت شهرک های کشاورزی در استان نیز افزود: در سایه سعی و اهتمام استاندار و دست اندرکاران بخش کشاورزی بزرگترین مجتمع گلخانه ای کشور در استان اردبیل در حال راه اندازی است و این واحد بزرگ گلخانه ای 1600 هکتار مساحت دارد که فاز نخست آن با اعتبار 20 میلیارد تومانی شروع شده است که قطعا راه انداز این واحد بزرگ تولیدی در ایجاد اشتغال و بکارگیری نیروهای جوان تحصیل کرده و تولید انواع محصولات گلخانه ای نقش بسیار موثری را ایفا خواهد نمود.

وی تصریح کرد: 30 درصد از مساحت این گلخانه ها به صورت هوشمند اجرا خواهد شد و این نرم افزارهای پیشرفته رایانه ای است که زمان آبیاری، میزان آبیاری، درجه حرارت محیط و دیگر پارامترها را مطابق با آخرین تکنولوژی و فناوری بروز جهانی مدیریت خواهد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: چنین واحد عظیم گلخانه ای برای اولین بار در کشور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی راه اندازی شده و در کل کشور نمونه و منحصر به فرد است.

نیکشاد افزود: علاوه بر این طرح عظیم در سطح 60 هکتار واحدهای گلخانه ای با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در دست احداث است که امیدواریم درطی ماه های آتی این واحدها نیز فعالیت خود را آغاز و در مسیر تولید قدم بردارند.

وی بیان کرد: 50 درصد از گلخانه هایی که در طی 30 سال گذشته به صورت راکد و نیمه تمام به حال خود رها شده بودند در طی شش ماه آینده به بهره برداری خواهند رسید.

نیکشاد افزود: بزرگترین واحد پرورش و تکثیر بز نژاد سانن به تعداد 22 هزار راس عملیات اجرایی خود را شروع کرده است که این پروژه عظیم تاکنون از 10 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و این واحد با پرورش 5 هزار راس بز سانن فعالیت خود را آغاز کرده است