جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

برگزاری 50 عنوان ویژه برنامه هفته کتاب در شهرستان بیله‌سوار - خبر

 

 

برگزاری 50 عنوان ویژه برنامه هفته کتاب در شهرستان بیله‌سوار

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار بیله‌سوار از برگزاری ۵۰ برنامه ویژه هفته کتاب در سطح کتابخانه‌های شهرستان بیله‌سوار خبر داد.

برگزاری 50 عنوان ویژه برنامه هفته کتاب در شهرستان بیله‌سوار

محمد علیزاده عصر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیله‌سوار اظهار کرد: ۵۰  برنامه متنوع برای هفته کتاب و کتابخوانی از ۲۴ الی ۳۰ آبان تدارک دیده شده است که با همکاری ادارات و دستگاه‌های مرتبط در شهرستان بیله سوار برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را باید از مدارس و دانشگاه‌ها شروع کرد و می‌توان با روش‌های تشویقی موجب افزایش توجه دانش‌آموزان و دانشجویان به کتابخوانی شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار بیله‌سوار کتابخانه‌ها را یکی از مراکز مهم فرهنگی دانست و گفت: کتابخانه مرکز ایجاد انگیزه است و جوانان تحصیل کرده و در حال تحصیل برای سپری کردن اوقات فراغت، مطالعه خارج از درس و بهره‌گیری آموزشی از منابع و کتاب‌های موجود به آن مراجعه می‌کنند و این فرصت مهم و مغتنم است.

علیزاده با اشاره به سرانه پایین مطالعه و گرانی کتاب در کشورمان، تصریح کرد: تأمین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل ساخت کتابخانه‌های مرکزی بیله‌سوار و کتابخانه دهستان انجیرلو در اولویت قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اهمیت کتاب و کتابخوانی با اقدامات نوآورانه و همراه با تکنولوژی در جامعه ترویج خواهد شد، افزود: باید فضایی فراهم شود تا با تولید نرم‌افزارهای کتابخوانی، جست‌وجوی آسان کتاب، تسهیل در تهیه کتاب، یافتن کتاب‌های الکترونیک و بهره‌گیری از نرم‌افزار جامع در حوزه مطالعه  هوشمند در جامعه افزایش یابد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار بیله‌سوار تصریح کرد: تخصیص سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی توسط شهرداری، به پیشبرد اهداف این مراکز فرهنگی کمک می‌کند و پرداخت این سهم از محل شهرداری به کتابخانه پیگیری می‌شود.

علیزاده بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه‌ای، برنامه‌های متعددی را با محوریت کتاب ویژه‌ی قشرهای مختلف برگزار می‌کنند و این امر موجب پویایی بیش از پیش کتابخانه‌ها شده است.

عضویت بیش از ۴ هزار نفر در کتابخانه های عمومی شهرستان بیله سوار

سرپرست کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیله‌سوار نیز در این جلسه اظهار کرد: در ۸ماهه امسال ۱۲۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیله‌سوار برگزار شده و هفته کتاب بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و فرهنگ سازی مطالعه بین آحاد مختلف مردم است.
 
حجت‌الاسلام امین پورمحمد بیان کرد: نقد کتاب، تجلیل از کتابخوانان برتر، نمایشگاه کتاب، نشست‌های کتابخوان کتابخانه‌ای و مدرسه‌ای، جمع‌خوانی، شعرخوانی، ایستگاه نقاشی، پویش کتابخوان و عضویت رایگان از جمله فعالیت‌های کتابخانه‌های این شهرستان در هفته کتاب و کتابخوانی خواهد بود.

وی افزود: ۴ هزار و ۳۷ نفر عضو کتابخانه‌های شهرستان بیله‌سوار هستند و امسال ۳۰۰ جلد کتاب توسط خیرین به کتابخانه‌های شهرستان اهداء شده است و جوامعی که در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفته‌اند به اهمیت کتاب و مطالعه توجه داشته‌اند.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیله‌سوار از عضویت رایگان در کتابخانه‌های این شهرستان در ۲۵ آبان ماه و بخشودگی دیرکرد جرائم از ۲۳ لغایت ۳۰ آبان خبر داد و گفت: با اجرای طرح عضویت رایگان در ۲۵ آبان ماه برای همه اقشار جامعه، امیدواریم هم کتابخانه‌ها رونق بیشتری پیدا کند و هم سطح مطالعه مردم ارتقا یابد.

پورمحمد تشریح کرد: متاسفانه کتاب در سبد خرید خانواده‌ها جایگاهی ندارد و والدین باید در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، ضمن مطالعه کتاب‌های مختلف، فرزندان خود را نیز به مطالعه کتاب عادت دهند.

وی گفت:حدود ۷۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های شهری و روستایی شهرستان بیله‌سوار در موضوعات مختلف وجود دارد و در ۸ ماهه امسال ۲۲هزار و ۷۰۰ مورد امانت کتاب صورت گرفته است.