سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

برگزاری جشنواره ملی کوچ عشایر با حضور عشایر ۲۰ استان در اردبیل - خبر

 

 

برگزاری جشنواره ملی کوچ عشایر با حضور عشایر ۲۰ استان در اردبیل

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت:‌ امسال در راستای کیفی‌سازی برگزاری جشنواره از ۲۰ استان عشایرخیز کشور دعوت می‌شود تا در این جشنواره ملی حضور یابند.

برگزاری جشنواره ملی کوچ عشایر با حضور عشایر ۲۰ استان در اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قادر هنرمند در جلسه برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره ملی کوچ عشایر در شهرستان بیله‌سوار اظهار داشت: جشنواره کوچ عشایر فرصت مناسبی برای معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های دشت مغان و عشایر استان اردبیل است که باید از این فرصت برای توسعه خدمات‌رسانی به این قشر استفاده شود.

وی بیان کرد: امسال در راستای کیفی‌سازی برگزاری جشنواره از 20 استان عشایرخیز کشور دعوت می‌شود تا در این جشنواره ملی حضور یابند و آداب و رسوم و توانمندی‌های عشایر ایل‌های مختلف را به نمایش بگذارند.

هنرمند با بیان اینکه حدود 5.6 درصد جمعیت عشایری کشور را عشایر استان اردبیل تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: عشایر این استان شامل 45 طایفه و 243 تیره هستند که با 1.5 میلیون دام در مناطق ییلاقی و قشلاقی استان زندگی می‌کنند.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل زندگی عشایری را نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در جامعه دانست و گفت: در طول تاریخ معیشت عشایر مبتنی بر فعالیت‌های قومی و قبیله‌ای بوده و این افراد در تمامی زمینه‌ها خودکفا و مستقل بوده و به‌عنوان قشر تولیدکننده نقش اساسی در توسعه اقتصادی کشور داشته‌اند.

هنرمند با اشاره به اهمیت فرهنگی کوچ جامعه عشایری اظهار داشت: جامعه عشایری کمترین آسیب‌ها و آفت‌های فرهنگی را داشته و در مقابل این با توجه به جمعیت این قشر نقش اساسی در تولیدات محصولات دامی و لبنی دارند.