سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

برنامه های ترکیبی ویترین و کار عمده مراکز استانها - خبر

 

 

برنامه های ترکیبی ویترین و کار عمده مراکز استانها

مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل در ارتباط زنده با شبکه سراسری شما به تولیدات انیمیشن و عروسکی این مرکز و شاخص های جذب مخاطب اشاره کرد.

به گزارش دفتر و روابط عمومی مرکز اردبیل، دکتر ملااحمدی مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل در ارتباط زنده تلویزیونی با شبکه سراسری شما اظهار کرد حدود 25ساعت انیمیشن و عروسکی را در دست تولید داریم. یکی از تولیدات خوب و ارزشی مرکز مجموعه انیمیشن شهید مرحمت بالازاده است . مرحمت بالازاده از قهرمانان نوجوان شهید کشور از محرومترین بخش کشور یعنی شهرستان گرمی است که مقام معظم رهبری در سخنرانی سال 1379 در اردبیل فرمودند: هرکسی میخواهد به شهر محرمی کمک کند به شهرستان گرمی سر بزند.

وی خاطر نشان کرد:الحمدالله استان اردبیل شهدای گرانقدر زیادی تقدیم نظام و انقلاب کرده است این استان بیش از 3400 شهید در حوزه دفاع مقدس و 9 شهید در دفاع از حرم تقدیم کرده که نشاندهنده آن است مردم استان اردبیل مردمی ولایت مدار، باغیرت و شهیدپرور است و امیدواریم برنامه های خوب و مخاطب پسند تقدیم بینندگان کنیم.

سریال یا مجموعه انیمیشن شهید مرحمت بالازاده یکی از کارهای خوب و فاخر است که در صدا و سیمای مرکز اردبیل تولید می شود و بیش از 9 ساعت برنامه است. ساختار انیمیشن یکی از ساختارهای بسیار جذاب برای رده سنی کودک و نوجوان است و حتی بزرگسالان هم از این ساختار بهره می برند و نیز یکی از بازارهای کسب و کار هنری هم بشمار می رود.

خدمت بینندگان شبکه شما و برنامه هدهد عرض کنم توانمندی های مراکز استانها تحت تدابیر عالمانه دکتر دارابی معاون امور استانها در بخش های مختلف نمایشی، فیلم سازی و مستند سازی در سال نهضت مستندسازی مایه مباهات است و مراکز استانها بایستی به خود ببالند.

علاوه بر انیمیشن شهید مرحمت بالازاده، انیمیشن "سارای" در 13 قسمت 11 دقیقه ای و انیمیشن "قصه های جنگل" در26 قسمت 11 دقیقه های آماده تولید هستندکه انشاالله تقدیم مخاطبان خواهد شد و انیمیشن شهید مرحمت بالازاده در سال 1400به اتمام می رسد.

دو برنامه عروسکی "سرزمین مورچه ها" و "نگهبانان وظیفه شناس" تولید کردیم که حاوی پیام های آموزشی خوبی برای قشر کودک و نوجوان جامعه است و باید در این حوزه فعالیت های زیادی داشته باشیم.در اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی و پارک علم و فناوری دو مجموعه خوبی در حوزه انیمیشن سازی گردآوری کردند و قرار براین است که همکاری و ارتباط تنگاتنگی باهم داشته باشیم و از امکانات و توانمندی ها و عوامل همدیگر استفاده کنیم و قطعا این همکاری در هم افزایی و تولیدات فاخر کمک خواهد کرد تا کارهای شایسته ای تقدیم جامعه هنری و مخاطبان کنیم.

مدیر کل مرکز اردبیل در ادامه به شاخص های جذب مخاطب بیشتر در صدا و سیمای مرکز اردبیل اشاره کرد و گفت : شاخص های جذب مخاطب بیشتر برای همه شبکه های تلویزیونی و رادیویی در سطح کشور و حتی جهان مهم و موثر است برای اینکه بتوانیم با شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی رقابت کنیم بایستی با ارائه طرح های ابتکاری و خلاقانه و جدید و نو مخاطب خود را حفظ کنیم.سعی می کنیم جذابیت های خوبی را برای برنامه ها طراحی کنیم برهمین منوال فضایی ایجاد کردیم تا از ظرفیت هنری هنرمندان استان از جنبه ها، ایده ها و دیدگاه های مختلف استفاده نماییم مخصوصا با جوانان فیلم ساز، کلیپ ساز و انیمیشن ساز استان که عمدتا انقلابی و جهادی و پرانگیزه هستند، نشست های داشته و از کارهای و برنامه های تولیدی آنان استفاده نماییم.

به عنوان مثال در سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی فراخوان دادیم که هرکسی کار خوب در حوزه کلیپ، انیمیشن و موشن گرافیک تولید کرده رسانه استانی آمادگی دارد از آن تولیدات استفاده کند که با لیست ارسالی طولانی مواجه شدیم که پس از بررسی های انجام شده مشخص شد تولیدات خوبی حتی قابل پخش از شبکه های سراسری تولید کرده بودند.این فضا را برای جوانان و هنرمندان استان ایجاد کرده ایم تا از تولیدات مختلف آنان بهره مند شویم.

همچنین اتاق فکرهای تشکیل دادیم تا بررسی شود که جذابیت برنامه های ترکیبی که بخش عمده ای از کارهای تلویزیون محسوب می شود و به اعتقاد من برنامه های طبقه جیم و دال ویترین و کار عمده سازمان صدا و سیما در مراکز هستند.در برنامه های ترکیبی بایستی هم به حوزه دکور، هم حوزه محتوا و ساختارها، نحوه اجرا و آیتم ها  توجه کنیم و برنامه های مختلفی را برای تمام گروه سنی در ساعات مختلف تولید کنیم.توجه به کنداکتور برنامه که مورد توجه و تاکید دکتر دارابی معاون امور استانها است مورد توجه ما هم است.در ساعت طلایی پخش برنامه ها ، هم به مناسبت ها و اوقات فراغت بایستی توجه شود.

رسانه استانی کارکرد اطلاع رسانی، آموزشی و تفریحی و سرگرمی را خوب مدیریت کرده  و در موضوعات مختلف روز و بحث کرونا عملکرد خوبی داشته است.

بالاخره بایستی با مطالعه و باعلم و منطق بتوانیم برنامه های جذاب و خوبی را براساس باورها، ارزشها و فولکلور منطقه و دیدگاه هایی که مردم دارند تولید و پخش کنیم.

در ماه محرم و صفر امسال براساس طرحی مسابقه ای با عنوان مسابقه " حسین نواسی" با حضور مداحان زیر بیست سال برگزار کردیم که با استقبال خوبی هم روبرو شدیم و مخاطب خوبی هم جذب کردیم.

همچنین باهماهنگی نهادهای مختلف فرهنگی از جمله سپاه حضرت عیاس(ع) استان سرودهای حماسی و انقلابی بطور ویژه در قالب مسابقه "حماسه نواسی" برنامه ریزی کردیم که مخاطبان خود را حفظ کنیم و یک برنامه "حیات سسی" با ویژگی خاص خود که مخاطبین خانواده را می خواهد همراهی کند با تولید چنین برنامه های جدید و ابتکاری سعی می کنیم در حوزه برنامه های برند مخاطبین خود را داشته باشیم.