جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

برطرف شدن موانع صادرات از اردبیل به جمهوری آذربایجان - صفحه اصلی

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برطرف شدن موانع صادرات از اردبیل به جمهوری آذربایجان

برطرف شدن موانع صادرات از اردبیل به جمهوری آذربایجان


استاندار اردبیل گفت: موانع تجارت و صادرات استان اردبیل به جمهوری آذربایجان برطرف شده است.

برطرف شدن موانع صادرات از اردبیل به جمهوری آذربایجان

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مجید خدابخش در نشست با اعضای انجمن اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل اظهار داشت:در طول دهه‌های گذشته و به ویژه در زمانی که وضعیت مالی دولتها بسیار مناسب بود هیئت دولت و روسای جمهوری دوره‌های مختلف به این استان سفر کرده‌اند و ما به جای مطالبه اجرای طرحهای زیربنایی و کارخانه‌های عظیم و مگاپروژه، مسائل پیش پا افتاده را مطرح و درخواستهای نه چندان مهم را طلب کرده‌ایم که باید منطقه آزاد و کارخانه‌های بزرگ اقتصادی را درخواست می‌کردیم.

وی با اشاره به تاثیر طرحهای زیربنایی در توسعه و عمران هر منطقه بیان کرد: زمانی که کشت و صنعت در پارس‌آباد ایجاد می‌شد شاید کمتر کسی به تاثیر فوق‌العاده آن بر توسعه پارس‌آباد واقف بود اما احداث فرودگاه در پارس‌آباد به برکت کشت و صنعت مغان و توسعه زیربنائی این شهرستان نیز مرهون این واحد بزرگ اقتصادی است و با همین هدف بود که از روزهای اول انتصاب خود 4 مگاپروژه را برای استان مطرح کردیم.

خدابخش با بیان اینکه اقدامات چشمگیری در راستای توسعه همه جانبه استان در بخشهای گردشگری، صنعت و معدن و تجارت و بخش کشاورزی و دامی انجام گرفته است، گفت: 350 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی که در نوع خود بی سابقه بود برای تکمیل نیروگاه سبلان اردبیل اختصاص یافت که علاوه بر تامین برق مصرفی استان و تامین زیرساختهای اجرای طرحهای تولیدی و اقتصادی استان، زمینه اشتغال بیش از یک هزار نفر را نیز فراهم آورده است.

استاندار اردبیل تصریح کرد: پیگیری منطقه آزاد، مطالعه و کشف 4 پهنه معدنی، ایجاد شهرکهای صنعتی خصوصی و تامین زیرساختهای این شهرکها با اعتبارات دولتی نتایج مطلوبی داشته است.

خدابخش همچنین با اشاره به سفرهای اخیر خود به کشورهای روسیه و آذربایجان و جلب موافقت مقامات کشور مقابل در زمینه‌های تجارت و صادرات استان بیان کرد: صادرات سیب زمینی به جمهوری آذربایجان تسهیل یافته و موانع تجارت و صادرات استان در دیدار با رئیس جمهور این کشور مطرح و مرتفع شده و بازار روسیه ظرفیت عظیمی برای تجارت و صادرات محصولات تولیدی استان است.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل تصریح کرد: تجارت و صنعت دو مقوله و محور مهم توسعه استان است و کشاورزی بدون حضور صنعت، تحول اقتصادی را رقم نمی‌زند.

وی با بیان اینکه نباید از واحدهای زنجیره‌ای و مکمل و ایجاد ارزش افزوده کالاهای تولیدی استان نیز غافل شد، اظهار کرد: کشت پسته، زعفران و بادام زمینی در استان کلید خورده و صنایع تبدیلی و بسته بندی، نگهداری و سردخانه در نقاط مختلف استان اردبیل در حال ایجاد است.