سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

برداشت ۵ برابری ظرفیت استاندارد آب از دشت اردبیل - خبر

 

 

برداشت ۵ برابری ظرفیت استاندارد آب از دشت اردبیل

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: ۵ برابر ظرفیت تعریف شده استاندارد از دشت اردبیل آب برداشت شده که این امر سبب نشست دشت اردبیل شده است.

برداشت ۵ برابری ظرفیت استاندارد آب از دشت اردبیل

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اصغر سلیمان‌زاده گفت: متاسفانه بیش از حد مجاز و 5 برابر ظرفیت تعریف شده استاندارد از دشت اردبیل آب برداشت شده که این امر سبب نشست دشت اردبیل شده است و به همین دلیل هم‌اکنون نسبت به سال‌های گذشته بیشتر با مشکل آب‌ سفره‌های زیرزمینی روبه‌رو هستیم.
 
وی افزود: استاندارد آب از دشت اردبیل 130 میلیون مترمکعب است که در حال 632 میلیون مترمکعب آب از این دشت برداشت شده است که این میزان قابل توجهی است و نیاز است برای مقابله با بحران آب برنامه‌ریزی‌های اساسی و هدفمند مبناب کار قرار گیرد تا بتوانیم مشکلات و موانع موجود در این زمینه را به حداقل برسانیم.
 
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: مدیریت صحیح در مصرف آب یک گام مهم و اساسی در ارتباط با بهبود وضعیت موجود است که با هدف جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب در دستور کار قرار داده شده و هم‌اکنون 30 تا 40 درصد آب‌هایی که در پشت سدهای استان ذخیره‌سازی می‌شد تعدیل شده است.
 
سلیمان‌زاده بیان کرد: بحران دشت اردبیل در حال حاضر موضوعی جدی و زنگ خطر برای استان است که در صورت مدیریت صحیح آب به ویژه در بخش کشاورزی نمی‌توانیم شرایط را تحت هیچ شرایطی به وضعیت اولیه بازگردانیم و مشکلات موجود در این زمینه را به حداقل برسانیم.