جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

برداشت زعفران در خلخال آغاز شد - خبر

 

 

برداشت زعفران در خلخال آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی خلخال از آغاز برداشت زعفران از مزارع زیر کشت این محصول گرانبهای کشاورزی در این شهرستان خبرداد.

برداشت زعفران در خلخال آغاز شد

بهبود علیزاده افزود: در سال جاری ۲۱ هکتار از اراضی مستعد کشاورزی این شهرستان به تولید و کشت زعفران اختصاص یافته که در مقایسه با حداکثر سطح زیرکشت این محصول کشاورزی در سال گذشته یک هکتار افزایش یافته است.

وی گفت: با توجه به میانگین عملکرد ۳.۵ کیلوگرمی تولید محصول زعفران در هر هکتار پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۷۷ کیلوگرم زعفران خشک در مزارع زیرکشت این محصول تولید و روانه بازار مصرف شود که نسبت به تولید زعفران سال گذشته این شهرستان  ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت.

وی اظهارداشت: تلاش می‌شود با ترویج کشت این محصول در بین کشاورزان منطقه خلخال با ارائه بسته‌های تشویقی و حمایتی به زعفران‌کاران شهرستان خلخال در آینده به یکی از قطب‌های کشت و تولید زعفران کشور تبدیل شود.

وی بیان کرد: امسال با هدف حمایت از زعفران‌کاران منطقه بیش از یک تن پیاز زعفران گواهی شده از استان‌های تولیدکننده آن تهیه شده و در اختیار کشاورزان زعفران‌کار مناطق مستعد شاهرود و خورش‌رستم خلخال قرار گرفت.

علیزاده افزود: در راستای توسعه کشت زعفران سه میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت و همچنین ۵۰ میلیون ریال یارانه خرید پیاز این محصول به ازای هر هکتار در اختیار زعفران‌کاران منطقه قرار گرفته است.

او تشریح کرد: کشت آزمایشی زعفران در خلخال از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و از سال ۸۱ با ارائه بسته‌های حمایتی از کشاورزان زعفران‌کار از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی کاشت،داشت و برداشت این محصول و تهیه و توزیع رایگان پیاز زعفران کشت این محصول گران‌قیمت از سوی کشاورزان منطقه جدی گرفته شد.