سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

برج خشتی دوره صفویه روستای شال خلخال مرمت شد - خبر

 

 

برج خشتی دوره صفویه روستای شال خلخال مرمت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خلخال از پایان مرمت برج خشتی روستای شال واقع در این شهرستان خبر داد.

برج خشتی دوره صفویه روستای شال خلخال مرمت شد
علی درویشی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خلخال در بازدید از برج خشتی روستای شال گفت: برج‌های خشتی شال مربوط به دوره صفویه است که کاربرد نظامی و دیده‌بانی داشته است و از بنا‌های مهم تاریخی شهرستان به شمار می‌رود.
 
او با بیان اینکه در داخل روستای شال سه برج با کاربری نظامی مطالعه شده است، افزود: یکی از برج‌ها نیمه‌سالم بوده و دو مورد دیگر از بین رفته است که در راستای احیای این اثر تاریخی، مرمت آن در اولویت قرار گرفت.
 
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خلخال خلخال ادامه داد: بعد از اتمام مطالعات با مشارکت دهیاری شال و انجمن مردم‌نهاد گروه زادبوم روستای شال و با نظارت اداره میراث فرهنگی شهرستان برج نیمه سالم مرمت شد.
 
درویشی با بیان اینکه با این اقدام مقصد جدیدی برای گردشگران در خلخال تعریف شده است، اضافه کرد: روستای شال از روستا‌های گردشگری شهرستان خلخال با بافت با ارزش معماری بوده و حفظ بافت و تهیه طرح جامع از ضروریات بوده و به دلیل واقع شدن در مسیر جاده کلور- درام از نظر گردشگری حائز اهمیت است.