جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

برای حفاظت از تالاب‌ها نیازمند وضع قانون جدید هستیم - خبر

 

 

برای حفاظت از تالاب‌ها نیازمند وضع قانون جدید هستیم

مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: حفظ و حراست از تالابها از اولویت‌های زیست محیطی دولت است که در این زمینه ۱۷ میلیون هکتار منطقه حفاظت شده در کشور شناخته شده است.

برای حفاظت از تالاب‌ها نیازمند وضع قانون جدید هستیم
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسعود باقرزاده‌کریمی بعد از ظهر امروز در نشست برنامه‌ریزی اجرای برنامه‌های مدیریت جامع تالابهای کشور در شهر سرعین اظهار داشت: تعیین حقابه برای محیط زیست و به طور خاص برای تالابها نشان می‌دهد که این بخش برای دولت تا چه اندازه حائز اهمیت بوده به طوری که هم‌اکنون در سطح کشور حدود 17 میلیون هکتار مناطق حفاظت شده وجود دارد.
 
وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار در دولت یازدهم تعیین حقابه تالاب‌ها رقم خورده و به رسمیت شناخته شد، افزود: پیش از دولت تدبیر و امید، آب موجود در کشور برای بخشهای شرب، کشاورزی و صنعت تخصیص می‌یافت اما در دولت یازدهم حقابه محیط زیست آن هم با اولویت دوم یعنی بعد از آب شرب تعیین شد که نشان از آگاهی دولت نسبت به اهمیت حفظ محیط زیست دارد. 
 
مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: باتوجه به اینکه آیین‌نامه اجرایی حفاظت و مدیریت تالابها در دولت یازدهم مصوب و با حمایت مجلس به تصویب رسید اما هم‌اکنون برای حفاظت از تالابها در کشور نیازمند وضع قوانین جدیدی هستیم.
 
باقرزاده‌کریمی حفاظت بدون توجیه اقتصادی را بی‌معنا دانست و تصریح کرد: یکی از شاخصه‌های مهم حفاظت، اقتصادی بودن آن است در این زمینه رویه و تلاش کشور در حوزه محیط زیست برای تغییر نگرش و دیدگاه دست اندرکاران، ذی‌نفعان و جوامع محلی در راستای همکاری و مشارکت هر چه بیشتر و پرهیز از بخشی نگری برای حفظ و احیای تالابها می‌باشد.
 
وی اظهار کرد: تنوع زیستی را نمی‌توان با ارزش مادی قیمت‌گذاری کرد به همین دلیل از بین بردن تالابها در واقع از بین بردن ارزش‌های بین‌المللی است . از این رو حفاظت و احیای تالاب‌ها به جد در دستور کار دولت است.
 
مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: حفظ و حراست از تالابها از اولویت‌های زیست محیطی دولت است که در این زمینه 17 میلیون هکتار منطقه حفاظت شده در کشور شناخته شده است.