جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

بایرامشاه - نمایش محتوای صدا

 

 

بایرامشاه

تهیه کننده: امین رسولی

نویسنده: علی حسن زاده

صدابردار: علی نوری

بازیگران: حجت الله بابایی- سیامک شاگردی- اسماعیل بابایی- امین رسولی،‌ احمد پروستان، لیلی نظری، شاهد مجتهدزاده و...

نوروز به عنوان آیین مردمی و ملی، فرصتی برای بازنگری در نگرش و اندیشه انسانهاست. این نمایش ضمن ایجاد فضای شاد و مفرح تلاش می کند به مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه توجه کرده و با بهره گیری از آداب و رسوم نوروزی در افکار و اندیشه مخاطبان تغییر مثبت ایجاد نماید.

رادیو اردبیل سریال 13 قسمتی بایرامشاه را از روز تحویل سال تا سیزدهم فرودین ماه برای پخش آماده کرده است این سریال رادیویی هر روز ساعت 16:30 از صدای مرکز اردبیل پخش خواهد شد که خلاصه داستان آن بدین شرح می باشد.

 بایرام جوان روستایی مدتهاست که خواستگار سئودا دختر یحیی است. اما یحیی قصد دارد سئودا را به عقد برادرزاده اش شاهین درآورد در حالیکه نه سئودا و نه شاهین هیچکدام راضی به این وصلت نیستند. در قهوه خانه روستا جمعیتی جمع شده و در مورد آیین های عید صحبت می کنند. سلطانعلی دایی بایرام که رئیس شورای ده می باشد به شـرح مـراسم عیــد نـوروز در سالهـای دور مشغــول است. سلطانعلی نقل می کند که در گذشته مراسمی داشته اند بنام میرنوروزی که در آن فردی به عنوان حاکم انتخاب می شده و در ایام عید فرامین سبک و خنده آوری صادر می کرده که همه ملزم به اطاعت از وی بوده اند اما این حق را داشتند تا در روز آخر وی را به شدت کتک بزنند و بازی را خاتمه دهند. بایرام پیشنهاد می دهد آیین میر نوروزی را بازسازی کنند و به تفریح بپردازند اما کسی استقبال نمی کند او نزد دوستش آیدین که مهندس کشاورزی است رفته و اظهار می دارد که برای رسیدن به آرزویش اجرای آیین میرنوروزی می تواند دستاویز مناسبی باشد. آیدین به فکر می افتد که با خواسته بایرام موافقت کرده و رضایت بزرگان ده را هم برای اینکار جلب نماید. 

سال تولید: 1395