سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بالا بودن میزان درصد سرطان معده نسبت به میانگین کشوری در اردبیل - خبر

 

 

بالا بودن میزان درصد سرطان معده نسبت به میانگین کشوری در اردبیل

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: هشت درصد میانگین ابتلا به سرطان معده در استان اردبیل به نسبت میانگین کشوری بالاست که باید فکری اساسی برای پیشگیری از بروز این بیماری داشته باشیم.

بالا بودن میزان درصد سرطان معده نسبت به میانگین کشوری در اردبیل

فرهاد پورفرضی عصر امروز در جلسه پیشگیری از بیماری‌های خطرناک در اردبیل گفت: با توجه به اینکه جسم انسان میلیون‌ها سلول را تولید و به رشد آن کمک می‌کند گاه رشد غیرطبیعی این سلول‌ها به بیماری سرطان دامن می‌زند که اکثر افراد مبتلا به این بیماری به دلیل آگاهی دیرهنگام از بیماری خود با مشکلات و نارسایی‌هایی روبه‌رو می‌شوند.

وی ادامه داد: آمار سرطان در کشور 128 در 100 هزار نفر است که 11,5 تا 12 درصد این میانگین را سرطان معده تشکیل می‌دهد اما در استان اردبیل رقم آن بالاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تصریح کرد: در استان اردبیل با هشت درصد افزایش نسبت به میانگین کشوری وضعیت ابتلا به بیماری خطرناک سرطان معده تا 20 درصد است که شامل بخش‌های گوارشی، مری و معده می‌شود.

پورفرضی با بیان اینکه علل و عوامل مختلفی در بروز این بیماری دخیل بوده و نوعی باکتری در معده زمینه افزایش آن را فراهم می‌آورد، افزود: در گروه سنی بالای 50 سال زمینه برای بروز این بیماری بیشتر است که البته استعدادهای ژنتیکی و همچنین مصرف بیش از حد دخانیات نامناسب و تغذیه و رژیم غذایی زمینه این بیماری را تشدید می‌کند.

وی خانواده‌ها را به مصرف میوه و سبزیجات تازه دعوت کرد و ادامه داد: باید تا حد امکان از این مواد خوراکی مناسب استفاده کرد تا زمینه برای ابتلا به بیماری‌های خطرناک کاهش یافته و به حداقل برسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل خاطرنشان کرد: امیدواریم با مراقبت‌هایی که انجام می‌شود و کاهش مصرف مواد غذایی فست‌فودی زمینه خوبی فراهم آید تا بتوانیم بیش از هر زمان دیگر سلامتی خود را حفظ کرده و از ابتلا به بیماری‌های خطرناک همچون سرطان در امان بمانیم.