رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸

بازدید کمیته نظارت از ۱۲۰ طرح اشتغال روستایی در اردبیل - خبر

 

 

بازدید کمیته نظارت از ۱۲۰ طرح اشتغال روستایی در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: با ارزیابی و بازرسی کارگروه نظارت اشتغال روستایی استان از ۱۲۰ عنوان طرح اشتغالزا، انحراف این طرح‌ها کمتر از ۵ درصد اعلام شد.

بازدید کمیته نظارت از ۱۲۰ طرح اشتغال روستایی در اردبیل

قاسمی رحیمی در بیست و نهمین جلسه کارگروه تخصصی استان اردبیل با اشاره به تشکیل هسته نظارت هم روند با ارائه تسهیلات روستایی و متشکل از نمایندگان دستگاه‌های مختلف و بانک‌ها اظهار کرد: بازرسی‌ها به دو صورت نظارت شهرستانی و استانی بر اساس برش کشوری و به صورت تصادفی انجام می‌شود.
وی افزود: طبق دستور ابلاغی، کارگروه نظارت اشتغال روستایی استان از ۱۲۰ عنوان طرح اشتغال زا بازدید به عمل آورند که انحراف این طرح‌ها کمتر از ۵ درصد اعلام شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل عمده مشکل طرح‌های اشتغالزای روستایی را کاهش ارزش پول ملی دانست و گفت: به جهت افزایش نرخ دلار و کاهش نرخ ریال صاحبان طرح‌های اشتغالی در انجام تعهدات و تکالیف خود نسبت به مبلغ تسهیلات دریافتی با مشکل مواجه شده‌اند.
رحیمی میزان پرداخت تسهیلات اشتغالزای روستایی را ۱۲۸ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از این طرح‌ها توسط کمیته نظارت اشتغال پایدار روستایی و عشایری مورد ارزیابی قرار گرفت و آن دسته از طرح‌هایی که انحراف داشتند برابر شیوه نامه نظارتی با آن‌ها برخورد خواهد شد.
وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت کشاورزی استان اردبیل حدود ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی اشتغال پایدار روستایی در حوزه کشاورزی می‌باشد و صنعت و گردشگری رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.
دبیرکارگروه اشتغال استان اردبیل سهم استان اردبیل را از محل قانون حمایت از اشتغال پایدار روستایی و عشایر ۳۷۷ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: ضرورت دارد بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات طبق آیین نامه و قوانین موجود هماهنگی لازم را با دبیرخانه کارگروه اشتغال به عمل آورند.
رحیمی با توضیح فرآیند پرداخت این تسهیلات یادآور شد: طبق قوانین، تسهیلات اشتغال روستایی به صورت چند مرحله به صاحبان طرح‌های اشتغالزا جهت جلوگیری از هرگونه انحراف و تحقق اشتغال هدفگذاری شده پرداخت می‌شود.
وی خواستار تعیین تکلیف طرح‌های ارسالی به بانک‌ها جهت پرداخت تسهیلات شد و ضروری دانست بانک‌های عامل در اسرع وقت تکلیف طرح‌های اشتغالزای ارسالی را مشخص کنند.