جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

ایجاد زیرساخت و جذب سرمایه گذار محور اقتصاد مقاومتی در استان - خبر

 

 

ایجاد زیرساخت و جذب سرمایه گذار محور اقتصاد مقاومتی در استان

استاندار اردبیل گفت: برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان ، در دو محور ایجاد زیرساخت ها و‌جذب سرمایه گذاری اقدام شده است.

ایجاد زیرساخت و جذب سرمایه گذار محور اقتصاد مقاومتی در استان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مجید خدابخش درگفتگوی خبری شبکه سبلان با اعلام این مطلب افزود: وظیفه دولت ایجاد زیرساخت هاست درراین راستا ،جاده های استان توسعه یافته، منطقه آزاد تجاری استان در دولت تصویب و به مجلس ارجاع شده، گمرک بیله سوار با هزینه۳۰ میلیارد تومان در سه سال گذشته از ظرفیت های جدیدی برخوردار شده، اتصال ریلی به کشورهای آسیای میانه وقفقاز با ایجاد بندر خشک اصلاندوز و امکان صادرات محصولات تولیدی استان از زیرساخت هایی است که منجر به توسعه استان می شود.

وی کشاورزی، خدمات، صنعت و‌تجارت را 4محور جهت توسعه استان برشمرد وتصریح کرد: ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و تجارت خارجی از عمده این محورهاست و سفرهای خارجی هیات تجاری استان به کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز در همین راستا بود.

استاندار اردبیل تولید محصولات دامی و کشاورزی استان در طول سه سال بیش از ۸۰۰ هزار تن افزایش یافته و توسط بخش خصوصی واحدهای استاندارد صنایع تبدیلی و‌ تکمیلی نظیر بسته بندی و‌ کشتارگاه مدرن مرغ احداث گردیده و‌ در حال انعقاد با کشورهای خارجی از جمله روسیه برای صادرات محصولات مازاد استان هستند.

خدابخش ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، انبارهای استاندارد نگهداری محصولات تولیدی استان و سردخانه با اختصاص تسهیلات بانکی ارزان قیمت و ایجاد تالار بورس کالاهای کشاورزی از اولویت برنامه های توسعه استان اردبیل در سال جاری برشمرد.

وی با اشاره به تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن سیب زمینی در استان گفت:برای تثبیت وکنترل قیمت این محصول مجوز احداث انبار نگهداری به ظرفیت ۳۱۰هزار تن صادر شده است وعلاوه برآن با احداث کارخانه های تبدیلی نظیر فرنچ‌فرایز سیب زمینی با ظرفیت ۳۶هزارتن و انبارهای استاندارد به دنبال تثبیت قیمت و‌کنترل بازار این‌محصول هستیم.

استاندار اردبیل با اظهار تاسف از نبود صنایع بزرگ با اشتغال و سرمایه گذاری بالا در استان گفت:با این حال برای احیا 300واحدهای کوچک در سال گذشته 250 میلیارد تومان در بخش صنعتی و کشاورزی در قالب تسهیلات سرمایه در گردش و خرید کالا و خدمات پرداخت شده که منجر به جلوگیری از اخراج بیش از ۳۳۰۰نفر و‌ تثبیت شغل آنان شد.

وی گفت:تعدادی از واحدهای تولیدی نیمه تمام با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز با پرداخت تسهیلات بانکی تکمیل شده است که در آینده نزدیک تعدادی از این واحدها با حضور یکی از مقامات ارشد کشوری افتتاح و به بهره برداری می رسد .

وی استان اردبیل دارای پتانسیل های قابل توجه در گردشگری و برگزاری مسابقات و اردوهای ورزشی دانست وتصریح کرد: برگزاری مسابقات آسیایی والیبال به میزبانی ارد بیل در اردیبهشت ماه امسال و آغاز عملیات اجرایی احداث جاده ارتباطی خلخال -ماجولان با اختصاص ردیف اعتباری و با هدف هدایت گردشگران بازدید کننده از ماسوله به استان اردبیل را از جمله برنامه های تیم اقتصادی خود برای معرفی استان برای جذب گردشگر برشمرد.

استاندار اردبیل درپایان با اظهار تاسف ار عدم همکاری صاحبان برخی واحدهای تولیدی برای معرفی کارهای انجام شده در زمینه تولید واشتغال تاکید کرد همه موظف به همکاری با صداوسیما هستند .