جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

اولین موزه عشایری و باستان شناسی در بیله‌سوار راه‌اندازی می‌شود - خبر

 

 

اولین موزه عشایری و باستان شناسی در بیله‌سوار راه‌اندازی می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیله‌سوار از راه‌اندازی نخستین موزه عشایری و باستان‌شناسی در این شهرستان خبر داد.

اولین موزه عشایری و باستان شناسی در بیله‌سوار راه‌اندازی می‌شود

فرنام حامد گفت: برای راه‌اندازی این موزه در ساختمان میراث فرهنگی شهرستان یک میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه این موزه از هفته آینده در این شهرستان دایر خواهد شد، از تمامی دارندگان آثار، اسناد و اشیای مرتبط با عشایر خواست تا با ارائه این آثار به صورت امانی و اهدایی به موزه عشایر که با نام مالک یا آورنده آثار در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت در بازخوانی و معرفی فرهنگ ، هویت و تاریخ عشایر ایل شاهسون سهیم باشند.

او به برگزاری ۹ دوره جشنواره کوچ عشایر ایل شاهسون در شهرستان بیله‌سوار اشاره کرد و گفت: این رویداد از سال ۸۸ در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است و امسال بدلیل شرایط بوجود آمده ناشی از شیوع کرونا برگزار نشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و  صنایع دستی بیله‌سوار افزود: مقدمات برای برگزاری بین‌المللی این جشنواره در دستور کار است و بعد از ریشه‌کنی کرونا این جشنواره در منطقه برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: با توجه به وجود آثار باستانی متعدد و ابزارآلات تاریخی در این شهرستان مقدمات راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی آغاز شده است.

فرنام حامد از سفر وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و  صنایع دستی به این شهرستان خبرداد و افزود: طی هفته آینده با حضور علی اصغر مونسان ضمن بازدید از ظرفیت‌های شهرستان از تعدادی از پروژه‌های حوزه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بازدید و برخی نیز افتتاح خواهد شد.