سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

اهتمام ویژه به بخش کشاورزی لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است - خبر

 

 

اهتمام ویژه به بخش کشاورزی لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار اردبیل، لازمه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی را توجه به تولید محصولات داخلی به ویژه در بخش کشاورزی دانست.

اهتمام ویژه به بخش کشاورزی لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است

اقبال عباسی عصر امروز در نشست با تولیدکنندگان مراکز تهیه بذر در اردبیل اظهار کرد: هر چقدر کیفیت در تولید بذور مورد توجه قرار گیرد به همین نسبت وضعیت تولید و صادرات این محصولات حتی به خارج از کشور نیز فراهم می‌آید که در این زمینه باید مجموعه‌های اقتصادی و مراکز تولیدی یاریگر فعالان این عرصه باشند.

وی همکاری مشترک مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی را با مجموعه جهاد کشاورزی در تولید کیفی بذور یادآور شد و تصریح کرد: باید شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی همچون کشت و صنعت در این زمینه ورود پیدا کنند تا با تولید کیفی و انبوه بذرها دیگر نیازی به واردات یا قاچاق بذر به داخل کشور نباشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار اردبیل بر ضرورت ارتقای کیفی و اصلاح قیمت‌ها تأکید کرد و گفت: آنچه که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد تولید با کیفیت و استاندارد بذور مختلف است که قطعاً با همکاری کارشناسان و شرکت‌های داخلی و خارجی می‌تواند این امر پا گرفته و زمینه تحول و تحرک واقعی را به وجود آورد.

عباسی یکی از لازمه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی را توجه به تولید محصولات داخلی به ویژه در بخش کشاورزی پر سود و ثمر همراه با استفاده از تکنولوژی‌های جدیددانست و افزود: شرکت‌های فناور و تولیدکننده باید در این زمینه از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی بیشتر استفاده کرده و امکان توسعه چنین مجموعه‌هایی فراهم آید.

وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان باید برای توسعه کشت و تولید انواع بذور و فعال کردن شرکت‌های خصوصی در این زمینه برنامه‌ریزی دقیقی را مبتنی بر اقتصاد مقاومتی انجام دهند.

معاون استاندار اردبیل با بیان اینکه استان اردبیل قطب تولید بذر سیب‌زمینی، سرگم، چغندر قند و ذرت است، اضافه کرد: به راحتی می‌توان به این مجموعه تولیدات تنوع بیشتری بخشید.

در این نشست رئیس مرکز اصلاح و تهیه بذر چغندر استان اردبیل با یادآوری اینکه مجموعه تولیدی بذر چغندر استان با 68 نیرو در سه نوبت کاری فعالیت می‌کند، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال رقم بذر چغندر قند بوجاری شده برای عرضه به بازار بیش از 250 تن باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرشید مطلوبی افزود: این مرکز با سابقه طولانی در تولید بذر چغندر در کنار سایر بذور مورد نیاز کشاورزان فعالیت‌های مثبتی را انجام داده و قادر است بازار منطقه‌ای و جهانی را نیز بر عهده بگیرد.