سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آموزش و پرورش استثنایی نیازمند جذب ۱۲ هزار نیرو در کشور است - خبر

 

 

آموزش و پرورش استثنایی نیازمند جذب ۱۲ هزار نیرو در کشور است

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان اینکه این سازمان نیازمند جذب ۱۲ هزار نیرو است، گفت: مصوب شده است سالانه ۱۰‌ درصد از نیروهای استخدامی آموزش و پرورش به این حوزه اختصاص یابد.

آموزش و پرورش استثنایی نیازمند جذب ۱۲ هزار نیرو در کشور است

سیدجواد حسینی در جلسه مدیران مدارس استثنایی استان اردبیل با اشاره به کمبود فضای آموزشی در این حوزه بیان کرد: آموزش و پرورش استثنایی در کشور به ۲۱۰ مدرسه نیازمند است.

وی اضافه  کرد: لایحه‌ای در خصوص استثنا شدن آموزش و پرورش استثنایی از قانون جامع خدمات کشوری تنظیم شده که در هفته آینده در کمیسیون اجتماعی دولت بررسی خواهد شد.

او در ادامه به مهارت‌افزایی دانش‌آموزان استثنایی و اتصال آن‌ها به بازار کار اشاره کرد و گفت: رشته‌های جدید برای تدریس در مدارس متوسطه حرفه‌ای پیشنهاد داده شده است.

حسینی با یادآوری ۴۰ چرخش تحول آفرین در حوزه استثنایی گفت: از سال آینده در طرح سنجش سلامت نوآموزان تست‌ها و تسترهای نشانگان مشکلات یادگیری گنجانده خواهد شد تا مشکلات پنهان در بین دانش‌آموزان شناسایی شود.

وی با بیان اینکه باید از مرکز محوری به سمت مدرسه و خانواده محوری حرکت کنیم، افزود: دانش‌آموزانی که دارای مشکلات یادگیری هستند تنها نباید در مراکز پذیرش شوند بلکه با آموزشی معلمان مرجع در مدارس و خانواده‌ها می‌توانیم از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.

به گفته وی، در کنار پرداختن به مشکلات ویژه یادگیری باید به مشکلات ویژه یاددهی هم توجه شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه استان اردبیل به هشت مدرسه استثنایی جدید نیاز دارد، از افتتاح ۲ سالن ورزشی اختصاصی و درون مدرسه‌ای در این استان در آینده نزدیک خبر داد.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان نیز در این جلسه از طرح پژوهشی استان مبتنی بر تحلیل محتوا دانش‌آموزان دیرآموز و مداخله به هنگام خبر داد و گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این طرح به اتمام برسد و راهگشای بسیاری از مشکلات باشد.

محمد شفایی همچنین توسعه مشارکت‌های حوزه استثنایی استان را با معلمان، اولیا، دانش‌آموزان و سایر نهادهای ذیربط خوب ارزیابی کرد و از اجتماعی شدن سازمان آموزش و پرورش استثنایی به عنوان یکی از دغدغه‌های این حوزه نام برد.