رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

امامزاده سید صدرالدین (ع) - خبر

 

 

امامزاده سید صدرالدین (ع)

امامزاده سید صدرالدین (ع) در حال تبدیل به قطب مذهبی و فرهنگی شمالغرب کشور سالانه 6 هزار نفر از جمهوری آذربایجان به زیارت حرم امامزاده سید صدرالدین (ع) می آیند

بقعه امامزاده سیدصدرالدین که درورودی اردبیل ازطرف جاده مغان واقع شده است تاسالهای نه چندان دور،حتی درخودشهراردبیل نیزناشناخته بودچراکه دردوقرن اخیربه موازات جنگها،اشغال اردبیل وبی توجهی،این بقعه شریف موردبی مهری قرارگرفته وتخریب ومنهدم شده بود.

تا اینکه درسال 1390 باهماهنگی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان وجمعی ازخیرین ساخت حرم برای این امامزاده دردستورکارقرارگرفت تاساختمان حرم برای استفاده زائران آماده شود.

در حال حاضر توسعه بارگاه امامزاده سید صدرالدین با سرعت نسبتا قابل قبول پیش می رود تا این امامزاده به یکی از قطب های مذهبی و فرهنگی استان اردبیل تبدیل شود.

نسب امامزاده

امامزاده حضرت سیدصدرالدین (ع) یکی ازامامزادگان مهم وعظیم الشان شمال ایران است که به نقل ازتبارشناسنامی «جمال الدین احمدبن علی حسینی» متوفی به سال 828 هجری قمری درکتاب (بحرالانساب) آمده است: حضرت ایشان ازفرزندان امام موسی کاظم (ع)  است ودراین شهرحسینی به  ترویج معارف قرآن واهل بیت (ع)ونشراحکام الهی پرداخته اند.

توسعه عمرانی در حرم امامزاده

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل با بیان اینکه این اداره کل برای تبدیل بقعه و بارگاه امامزاده سید صدرالدین به یکی از قطب های بزرگ فرهنگی و مذهبی شمالغرب کشور برنامه ریزی کرده است افزود: به همین منظور بهسازی ضریح و بقعه و بارگاه این امامزاده ضروری بود که خوشبختانه بخش زیادی از آن در شش سال گذشته به اتمام رسیده است و علاوه بر آن توسعه عمرانی حریم و صحن این مجموعه و ایجاد امکانات لازم با جدیت دنبال می شود.

حجت‌الاسلام اکبرقیامی از در حال انجام بودن سه هزار متر مربع فضاسازی و کار عمرانی در امامزاده سید صدرالدین خبر داد و گفت: در یکسال اخیر تنها در طبقه فوقانی حرم مطهر این امامزاده سالن چند منظوره ای به مساحت 800 متر مربع احداث و تکمیل شده است که به منظور اطعام و اسکان موقت زائران و  برگزاری مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با قدردانی از همکاری هیات امنای امامزاده سید صدرالدین برای تکمیل این مجموعه گفت: برای احداث این سالن حتی یک ریال از منابع دولتی هزینه نشده است و تمامی اعتبار از طریق جذب مشارکت های خیرین و نذورات خود امامزاده تامین شده است.

سفر سالانه 6 هزار مهمان از جمهوری آذربایجان

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در ادامه سخنان خود گفت: سالانه بالغ بر 6 هزار نفر از شیعیان و دوستداران اهل بیت (ع) از کشور جمهوری آذربایجان برای زیارت به حرم امامزاده سید صدرالدین (ع) سر می زنند که اکثر این سفرهای زیارتی در ایام محرم و به ویژه در اربعین حسینی انجام می شود.

حجت الاسلام قیامی از تشکیل ستاد مخصوصی برای استقبال از شیعیان جمهوری آذربایجان در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و حرم امامزاده سید صدرالدین (ع) خبر داد و گفت: با هدایت این ستاد انواع خدمات فرهنگی و رفاهی به زائران داخلی و خارجی این امامزداه ارائه می شود.

وی اسکان ، اطعام ، آموزش آداب زیارت ، پاسخ به شبهات و سئوالات دینی را از جمله خدمات ارائه شده به زائرانی اعلام کرد که از جمهوری آذربایجان برای زیارت به حرم امامزاده سید صدرالدین سفر می کنند.

عضو هیات امنای حرم امامزاده سید صدرالدین نیز با بیان اینکه در طول سال انواع مراسم مذهبی مناسبتی در این مکان مقدس برگزار می شود گفت: طرح نشاط معنوی در تعطیلات تابستانی و جلسات تفسیروکلاسهای اخلاق از جمله برنامه های فرهنگی است که در این امامزاده اجرا می شوند.

شهبازنوبخت همچنین از برپایی انواع کلاس های آموزشی با موضوعات مذهبی از جمله دوره های قرائت و حفظ قرآن در حرم امامزاده سید صدرالدین (ع) خبر داد.

تبدیل امامزاده ها به قطب های فرهنگی و مذهبی از سفارش های رهبر معظم انقلاب است و به نظر می رسد این هدف متعالی با فعالیت های در حال انجام عمرانی ، فرهنگی و آموزشی در حرم امامزاده سید صدرالدین (ع) در حال تحقق است.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ