سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آماده باش تیم‌های دامپزشکی برای کنترل شیوع احتمالی آنفلوانزای حاد پرندگان - خبر

 

 

آماده باش تیم‌های دامپزشکی برای کنترل شیوع احتمالی آنفلوانزای حاد پرندگان

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: در پی آلوده شدن دو واحد مرغ تخمگذار به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در یکی از استان‌های کشور، تیم‌های واکنش سریع پیشگیری، کنترل و مهار این بیماری در استان اردبیل تجهیز و اداره کل دامپزشکی به حالت اماده باش کامل درآمد.

آماده باش تیم‌های دامپزشکی برای کنترل شیوع احتمالی آنفلوانزای حاد پرندگان

بهلول تکلوی در جلسه ستاد کنترل و  پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: در پی آلوده شدن دو واحد مرغ تخم‌گذار به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در یکی از استان‌های کشور، تیم‌های واکنش سریع پیشگیری، کنترل و مهار این بیماری در استان اردبیل  تجهیز و اداره کل دامپزشکی به حالت اماده باش کامل درآمد.

وی افزود: با توجه به ورود ویروس این بیماری به کشور و درگیری طیور صنعتی، احتمال آلوده شدن فارم‌های صنعتی و طیور بومی در استان بسیار بالا است و از این‌رو ضرورت دارد سطح هوشیاری را بسیار بالا برده و آمادگی کامل خود را برای مقابله با بیماری حفظ کنیم.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل مجددا ضمن هشدار جدی به تمامی فعالان صنعت طیور استان و پرورش دهندگان طیور بومی، سنتی و روستایی از آنها خواست ضمن تقویت و تشدید اقدامات بهداشتی، قرنطینه‌ای از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کرده و در صورت بروز هرگونه تلفات غیر عادی و یا افت معنی‌دار مصرف دان و آب و یا کاهش تولید، مراتب را بلافاصله به نزدیکترین مرکز دامپزشکی استان گزارش نمایند.

وی به روستائیان و  پرورش دهندگان طیور بومی و سنتی نیز گفت: به دلیل وجود پرندگان مهاجر و وحشی در اکثر نقاط استان، خطر شیوع بیماری آنفلوانزا بسیار بالا بوده و ضروری است طیور بومی را محصور کرده و از تماس آنها با پرندگان آزادپرواز و مهاجر خودداری نمایند.

تکلوی با تاکید بر اینکه عملیات رصد و پایش بیماری در استان  با تدابیر ویژه مراقبتی و عملیاتی و با حضور اکیپ‌های بیماری یاب دامپزشکی به صورت شبانه روزی در حال انجام است، بیان کرد: در حوزه حیات وحش این عملیات با همکاری حفاظت محیط زیست و در قالب گشت‌های تیمی مشترک انجام می‌پذیرد.

وی ادامه داد: در حوزه طیور صنعتی، مسؤولان فنی بهداشتی در فارم‌ها و مزارع مستقر بوده و طیور را ویزیت دوره‌ای می‌کنند و در صورت وجود مشکل  و برخورد با موارد مشکوک در سریع‌ترین زمان ممکن مراتب را به دامپزشکی استان گزارش می‌نمایند و در این راستا  از ابتدای سال‌جاری بیش از ۱۵ هزار مورد نمونه‌برداری از فارم‌های صنعتی طیور استان انجام و به آزمایشگاه‌های مرجع سازمان دامپزشکی کشور ارسال شده است.

تکلوی در عین حال از توزیع بیش از ۱۲۰میلیون دز واکسن طیور در همین مدت خبر داد و تصریح کرد: این میزان واکسن برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف  و واگیردار طیور در بین مزارع و فارم‌های پرورش طیور استان مصرف شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان ضمن تشکر و قدردانی از حمایت دستگاه‌های اجرایی مرتبط در همه گیری بیماری‌ها از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان، خواستار تعامل و همکاری بین بخشی  استانداری، سازمان‌های جهادکشاورزی و برنامه و بودجه، دادگستری، نیروی انتظامی، اداره کل حفاظت محیط زیست، راهداری و دانشگاه علوم پزشکی با دامپزشکی در راستای پیشگیری از شیوع احتمالی این بیماری در استان شد.

وی تصریح کرد: با رصد و پایش انجام شده در حال حاضر استان اردبیل عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی و بومی است واگر هشدارها و توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی مورد توجه جدی قرار گیرد هیچ‌گونه مشکلی در حوزه تولید مرغ و تخم مرغ وجود نخواهد داشت.

تکلوی به مردم اطمینان داد: گوشت مرغ بسته بندی شده هویت‌دار و تخم مرغ‌های موجود در بازار تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی بوده و کاملا سالم و بهداشتی است.