رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

افزایش 10 برابری حضور گردشگران سلامت خارجی در ایران - خبر

 

 

افزایش 10 برابری حضور گردشگران سلامت خارجی در ایران

قائم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در یک دهه گذشته تعداد گردشگران خارجی که برای درمان به ایران سفر می کنند ۱۰ برابر افزایش یافته است .

افزایش 10 برابری حضور گردشگران سلامت خارجی در ایران

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ایرج حریرچی روز سه شنبه در آئین افتتاحیه دومین اجلاس بین المللیگردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: سالانه ۳۰۰ هزار گردشگر خارجی با هدف معالجه و درمان به ایران سفر می کنند و از این بابت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار عاید کشور شده است.
وی تصریح کرد: بیشترین تعداد گردشگران سلامت خارجی ایران را اتباع کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان ، عراق، افغانستان و پاکستان تشکیل می دهند.
با بیان اینکه هدف ما تبدیل ایران به مرکز گردشگری سلامت منطقه است افزود: ایران در نظر دارد در افق چشم انداز ۲۰ ساله، بخش زیادی از گردشگران ۲۰ میلیون نفری هدف گذاری شده را به امر گردشگران سلامت اختصاص دهد و با ارائه خدمات درمانی و تأمین سلامت، با توسعه مناسبات با همسایگان خود بپردازد.
وی جمعیت حاضر در کشورهای همسایه و عضو اکو برای دریافت خدمات سلامت را بیش از ۵۰۰ میلیون نفر اعلام کرد و ادامه داد: توسعه گردشگری سلامت موجب ارتباط مستمر و مسحکم دوستانه با همسایگان ایران می‌شود.
حریرچی با تشریح دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در حوزه سلامت و درمان گفت: ایران بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی در رتبه ۳۰ سرمایه گذاری در حوزه نظام سلامت و درمان قرار دارد در حالی که قبل از انقلاب در رتبه ۱۵۶ جهانی بود.
وی بیان کرد: در سال‌های اخیر هزینه سرانه ایران در حوزه سلامت به هزار و ۷۰۷ دلار رسیده و ۸.۱۴ درصد از تولید ناخالص ملی به این حوزه اختصاص یافته است.
حریرچی افزود: در سایه همین سیاست‌ها، امید به زندگی در مردان ایران از ۵۲ سال به ۷۵.۵ سال و در زنان از ۵۲ سال به ۷۹.۵ سال رسیده است.
دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو با حضور ۱۵۰ میهمان داخلی و خارجی در شهرهای اردبیل و سرعین در حال برگزاری است.
ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) هستند.