سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

افزایش هزینه‌های درمان بیماران کرونایی؛ میانگین هزینه درمان یک بیمار ۳ میلیون تومان شد - خبر

 

 

افزایش هزینه‌های درمان بیماران کرونایی؛ میانگین هزینه درمان یک بیمار ۳ میلیون تومان شد

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل گفت: بیمه سلامت از ابتدای شیوع کووید-۱۹ در سطح کشور همگام با دیگر موسسات و مراکز بیمه دولتی در راستای کاهش بار مالی ناشی از درمان این بیماری تلاش کرده است.

افزایش هزینه‌های درمان بیماران کرونایی؛ میانگین هزینه درمان یک بیمار ۳ میلیون تومان شد
سیدوحید خلیل‌اللهی پیش از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار داشت: از فروردین ماه امسال تا به امروز تمام هزینه‌های درمان کرونا که از سوی بیمه سلامت پرداخت می‌شود بالغ بر 18 میلیارد تومان بوده که طبق برآوردها برای هر ماه حدود 3 میلیارد تومان و برای هر بیمار چیزی نزدیک به 3 میلیون تومان از سوی بیمه سلامت هزینه می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه هزینه‌های درمان بنا به نوع خدمات درمانی متفاوت است،‌اضافه کرد: افرادی که از خدماتی در بخش‌های ICU و CCU در طول دوره درمان خود بهره‌مند می‌شوند طبیعتا هزینه‌های متفاوتی را نسبت به افرادی که طول دوره درمان آنها محدود بوده پرداخت می‌کنند.
 
مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل تصریح کرد: مبالغ ناشی از هزینه درمان بیماران کرونایی در ماه‌های ابتدایی شیوع این بیماری بسیار کم بود اما با تداوم روند شیوع آن و همچنین افزایش تعداد بستری‌ها در مراکز دانشگاهی و دولتی هم‌اکنون هزینه‌های درمان این بیماری نیز به مراتب افزایش چشمگیری داشته است.
 
خلیل‌اللهی در رابطه با خدمات صندوق بیمه سلامت رایگان در سطح استان گفت: براساس آخرین مقررات افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه درمانی پایه تا پایان اسفندماه امسال فرصت دارند بدون شرکت در آزمون وسع بیمه سلامت خود را بیمه کرده و از مزایای سلامت همگانی رایگان برخوردار شوند.
 
وی ادامه داد: یکی از امتیازات دیگری که در راستای همگانی کردن پوشش بیمه انجام شده امکان مراجعه افراد فاقد توان مالی و فاقد دفترچه درمانی به دفاتر پیشخوان و اقدام به اخذ دفترچه است،‌که در این راستا از تمامی همشهریان تقاضا داریم در زمان سلامت جسمی نسبت به اخذ دفترچه درمانی اقدام نمایند تا در صورت بروز هرگونه بیماری احتمالی از دیرکرد در روند درمان یا سایر مشکلات جلوگیری شود.
 
مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل بیان کرد: به منظور کمک در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دفترچه‌های درمان که از اوراق آن 5 برگ و بیشتر باقی مانده و در نیمه دوم امسال اعتبارشان به پایان می‌رسد، نیازی به مراجعه برای تمدید دفترچه نبوده و به صورت الکترونیکی تمدید اعتبار شده‌اند.
 
خلیل‌اللهی ادامه داد: کسانی که با به همراه داشتن مدارک لازم نسبت به اخذ دفترچه درمانی سلامت همگانی به دفاتر پیشخوان مراجعه می‌کنند می‌توانند در صورت تکمیل بودن مدارک در همان روز مراجعه حتی به فاصله زمانی بسیار اندک دفترچه خود را اخذ کنند که لازم به ذکر است این افراد می‌توانند با دفترچه درمانی فقط به مراکز درمانی دانشگاهی و دولتی مراجعه کنند.
 
وی افزود: در صورت تمایل به مراجعه به مراکز درمانی بخش خصوصی افراد باید بخشی از سرانه درمانی را برای برخورداری از دفترچه درمانی بیمه سلامت، پرداخت کرده و متقبل شوند.
 
مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل در خصوص خدمات الکترونیکی بیمه سلامت نیز گفت: هم‌اکنون 97 درصد جامعه پزشکان در سطح استان اردبیل نسخه‌نویسی الکترونیکی را انجام می‌دهند که در نظر داریم با مساعدت مراکز درمانی و پزشکان استان این موضوع را در تمامی شهرهای استان به اجرای صد درصدی برسانیم.