جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

افزایش عملکرد کلزا با رعایت اصول کاشت/ ضرورت کشت کلزا قبل از وقوع سرمای پاییزه - خبر

 

 

افزایش عملکرد کلزا با رعایت اصول کاشت/ ضرورت کشت کلزا قبل از وقوع سرمای پاییزه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: رعایت اصول صحیح کاشت کلزا عامل بسیار موثر در افزایش عملکرد آن است.

افزایش عملکرد کلزا با رعایت اصول کاشت/ ضرورت کشت کلزا قبل از وقوع سرمای پاییزه

علی‌حسین احدی عالی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به‌کارگیری روش‌های صحیح کاشت محصولات از جمله کلزا باعث افزایش عملکرد و بهره‌وری تولید آن می‌شود و رعایت تاریخ کاشت در استقرار گیاه در خاک قبل از شروع سرمای پاییزه، تولید بوته‌های قوی، عملکرد نهایی قابل قبول، کنترل آفات و علفهای هرز نقش مهمی دارد.

 وی افزود: مناسب‌ترین زمان کاشت کلزا در شهرستان اردبیل براساس توصیه‌های کارشناسان و تجربیات حاصل شده، از هفته دوم تا پایان شهریور ماه است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل بیان کرد: رعایت اصول تغذیه، تراکم مناسب بوته در واحد سطح، استفاده از بذور با قوه نامیه بالا و بذور ضدعفونی‌شده، رعایت عمق کاشت،کنترل و مبارزه با علف‌های هرز، کشت مکانیزه با استفاده از دستگاه ریزدانه‌کار و کالیبراسیون ادوات کشت از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در عملکرد کلزا می‌باشد.

وی با اشاره به مزایای کشت کلزا، تشریح کرد: کلزا با برخورداری از ویژگی‌هایی نظیر غنی‌سازی خاک و کنترل علف‌های هرز، خاک را برای کشت محصول گندم در سال آینده آماده می‌کند و سبب افزایش عملکرد گندم خواهد شد و از کنجاله این محصول نیز جهت خوراک دام استفاده می‌شود بنابراین کشت کلزا از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

احدی عالی ادامه داد: کلزا با دارا بودن ۴۵ تا ۴۸ درصد روغن، یک دانه روغنی مرغوب محسوب می‌شود و با توجه به اهمیت تامین روغن در داخل کشور و ضرورت خودکفایی و قطع وابستگی در تامین روغن مورد نیاز و تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، کشت این محصول به‌عنوان یک محصول استراتژیک در منطقه توصیه می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل تصریح کرد: امسال نیز همچون سال‌های گذشته در تلاش هستیم تا با به کارگیری تمام امکانات و اجرای برنامه‌های لازم شامل اطلاعیه‌های ترویجی، ارسال پیامک، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در مراکز و روستاهای تحت پوشش، آموزش‌های انفرادی، حضور کارشناسان در مزارع، ارائه توصیه‌های فنی لازم و ترغیب و تشویق بهره‌برداران، سطح زیر کشت کلزای شهرستان اردبیل را افزایش دهیم.

وی گفت: کشاورزان، بذر مورد نیاز خود را از عاملان مورد تایید مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تهیه کرده و حتما محصولات خود را در مقابل حوادث غیرمترقبه بیمه نمایند.