جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

افزایش سطح زیر کشت کلزا در سطح استان اردبیل - خبر

 

 

افزایش سطح زیر کشت کلزا در سطح استان اردبیل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: سطح زیر کشت کلزا امسال در استان اردبیل افزایش یابد.

افزایش سطح زیر کشت کلزا در سطح استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان خلیل نیکشاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: کشاورزان مناطق شمالی استان در شهرستان‌های گرمی، بیله سوار و پارس آباد می‌توانند با راهنمایی‌ها و توصیه‌های کارشناسان اقدام به کشت دانه روغنی کلزا نمایند.

او افزود: دانه روغنی کلزا از قیمت مناسب تضمینی خرید برخوردار است و از طرف دیگر با نقش کلیدی که در تناوب محصولات زارعی ایفا می‌کند می‌تواند به رفع شوری در خاک‌های کشاورزی و همچنین اصلاح و باروری خاک‌های زراعی در منطقه کمک شایان توجهی نماید و از کنجاله آن نیز در صنعت دامپروری استفاده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: کلزا جزو ارقام کلیدی و اساسی است که تولید آن می‌تواند کشور را در قطع وابستگی به واردات روغن نباتی از بیگانگان یاری نماید.

نیکشاد افزود: با توجه به ورود به کشت پائیزه از کلیه تولید کنندگان و دست اندرکاران تولید این درخواست را داریم که الگوی کشت و ترکیب کشت و تناوب کشت را در محصولات زارعی طبق توصیه‌ها و راهنمایی‌های کارشناسان رعایت نمایند.

او گفت: تولید بی برنامه و بیش از حد یک محصول ضرر‌های مالی جبران ناپذیری را به تولید کنندگان وارد می‌سازد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: تولید سیر و گوجه فرنگی در سالجاری در سطح کشور به دلیل تولید بیش از حد به یک معضل کشوری تبدیل شده بود که دولت با خرید حمایتی از این محصولات توانست جلوی ضرر‌های مالی را به تولید کنندگان بگیرد به همین لحاظ برای جلوگیری از اینچنین مشکلاتی در سال آتی عموم تولید کنندگان و کشاورزان می‌بایست با توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی الگوی کشت را رعایت نمایند تا محصولات کشاورزی به میزان معقول و مورد نیاز تولید و روانه بازار مصرف شود.

نیکشاد اظهار کرد: به جای کاشت محصول سیر در کشت پائیزه امسال کشاورزان می‌توانند چغندرقند و علوفه و غلات دانه ریز بکارند.

او افزود: کشاورزان می‌بایست پا به پای مسئولین و دست اندرکاران تولید در تنظیم بازار محصولات کشاورزی و رعایت عرضه و تقاضا بکوشند و با گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی مانع هدر رفت محصولات تولیدی بشوند.