سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

افزایش دو برابری پروژه های عمرانی عشایر استان اردبیل - خبر

 

 

افزایش دو برابری پروژه های عمرانی عشایر استان اردبیل

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل از افزایش دو برابری پروژه های عمرانی عشایر این استان در سال جاری نسبت به سال گذشته خبرداد.

افزایش دو برابری پروژه های عمرانی عشایر استان اردبیل

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، قادر هنرمند امروز در جلسه شورای هماهنگی امور عشایری استان در خلخال افزود: امسال با تخصیص اعتباری بالغ بر20 میلیارد ریال 56 طرح و پروژه عمرانی عشایری در مناطق مختلف این استان اجرا شده که این امر بیانگر توجه ویژه دولت تدبیر و امید به عشایر تلاش گرو مولد کار و تولید این استان است.

وی گفت: در سال جاری یک هزار و 500 کیلومتر راه ارتباطی عشایری استان بازگشایی ، تسطیح ، مرمت و شن ریزی شده که این حجم از عملیات راه سازی و راهداری در مسیرهای عشایری در نوع خود بی سابقه است. او همچنین از توزیع شش هزار تن نهاده های دامی در سال جاری در بین عشایر استان خبرداد و اظهار کرد: با افزایش میزان بارندگی ها و نزولات آسمانی رغبت عشایر به دریافت نهاده های دامی کاهش یافته است. وی از تلاش برای افزایش سرانه آرد مصرفی عشایر استان از 7.5 به 12.5 کیلوگرم خبرداد و اظهار کرد: سرانه ماهانه عشایر به 10 کیلوگرم افزایش یافته و به زودی سرانه 12.5 کیلوگرمی نیز محقق خواهد شد.

وی با اشاره به پیگیری ارتقای سطح تشکیلاتی مدیریت به اداره کل افزود: امور عشایر استان اردبیل در پوشش بیمه ای روستایی و عشایری رتبه شش کشوری ، در ستاد صیانت در سال 93 رتبه برتر ، در تحول اداری سال 94 رتبه برتر و در ستاد اقامه نماز هم در سال 93 رتبه برتر را کسب کرده است. هنرمند از اجرای طرح توانمندی زنان عشایری در اردبیل به عنوان پایلوت کشور خبر داد و گفت: علاوه بر اجرای این طرح شهرستان های مشگین شهر ، سرعین و خلخال به عنوان پایلوت گردشگری و توریسم عشایر انتخاب شدند.

وی میزان برخورداری عشایر استان در آب شرب لوله کشی و بهداشتی را 55 درصد ، راه مناسب ارتباطی 49.9 درصد ، سوخت فسیلی 60 درصد و خانوارهای اسکان یافته را 3.4 درصد ذکر کرد و گفت: برای ارتقای شاخص های برخورداری جمعیت عشایری استان از امکانات جدید از جمله جایگزینی پانل های خورشیدی به جای استفاده از سوخت های فسیلی تلاش می شود. هنرمند اجرای پل تولان بر روی رودخانه دره رود ، آغاز عملیات اجرایی ساخت مجتمع آبرسانی احمدلو ، تعمیرات اساسی پمپاژ آج اشمه شامل اصلاح و بهسازی و زهکشی محوطه ، آبرسانی به ییلاقات آیقار ، عربلو ، ساری گونی ، مشیران مشگین شهر ، مرمت و احداث ابنیه راه پناهگاه سبلان و شروع عملیات شن ریزی قشلاقات شهرستان های پارس آباد و بیله سوار را از جمله اقدامات این اداره در سال جاری در بخش عمرانی ذکر کرد. وی گفت: طرح راه اندازی پانل های خورشیدی با هدف استفاده از انرژی خورشیدی در استان اردبیل به همراه دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان به عنوان پایلوت استان های کشور در حال اجرا است.