جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

افزایش تعداد کتب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل - خبر

 

 

افزایش تعداد کتب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل

مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: تعداد کتب موجود در کتابخانه‌های عمومی از ۷۹۰ هزار نسخه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه افزایش یافته است.

افزایش تعداد کتب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان عزیزخانی، مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیران کل کتابخانه‌های عمومی اردبیل گفت: در طول ۵ سال اخیر تعداد اعضا از ۴۶ هزار نفر به ۶۰ هزار نفر و تعداد کتب موجود در کتابخانه‌های عمومی از ۷۹۰ هزار نسخه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه افزایش یافته است.

وی به امانت سالانه کتاب به تعداد ۶۵ هزار نسخه اشاره کرد و افزود: افزایش تعداد کتابخانه‌های نهادی از ۴۵ واحد به ۶۰ واحد را شاهد هستیم و هر سال ۴ باب کتابخانه به بهره برداری رسیده است.

عزیزخانی با بیان اینکه شمارگان کتابخانه‌های مشارکتی نیز از ۱۲ مورد به ۱۷ مورد افزایش یافته است و در تمامی کتابخانه‌های عمومی بخش کودک راه‌اندازی شده است؛ هر سال نزدیک به هزار برنامه فرهنگی در کتابخانه‌ها اجرا شده است که از جمله چهار دوره جشنواره کتابخانه رضوی است.

مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان افزود: در سال‌های اخیر شاهد ارتقا کمی و کیفی انجمن‌های شهرستانی هستیم و مشارکت نهادها، سازمان‌های مردم نهاد و مردم در ترویج کتابخوانی با بهبود چشمگیر همراه است.

عزیزخانی به برگزاری نشست‌های متعدد کتابخوانی اشاره و تصریح کرد: تقدیر از کتابفروشی‌ها، راه‌اندازی اولین سمن کتاب و کتابخوانی، راه‌اندازی بخش تخصصی صفویه شناسی، و راهاندازی کمپین «من هم عضو کتابخانه هستم» از جمله اقدامات صورت گرفته است.

در این مراسم همچنین مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با تاکید به اهمیت ارتقای فرهنگی جامعه با ترویج مطالعه، اظهار کرد: گسترش خردورزی باید به صورت جدی در جامعه اسلامی و ایرانی دنبال شود.

پروانه رضا قلی‌زاده گفت: بر همین اساس آموزه‌های رهبر معظم انقلاب سرلوحه کار ما بوده و باید با مشارکت همدلانه تمامی آحاد جامعه نسبت به ترویج مطالعه اقدام کرد.

وی از جمله برنامه‌های خود را گسترش کنوانسیون‌های کتاب و کتابخوانی، برپایی گفتگوی کتاب برای تمامی اقشار، رونمایی از کتب شعرا و نویسندگان و ترویج مطالعه در بین آحاد مختلف برشمرد.