سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

افتتاح بزرگترین طرح آبخیزداری استان در شهرستان خلخال - خبر

 

 

افتتاح بزرگترین طرح آبخیزداری استان در شهرستان خلخال

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال گفت: بهره‌برداری از بزرگترین طرح آبخیزداری استان اردبیل در منطقه کندرق خلخال آغاز شد.

افتتاح بزرگترین طرح آبخیزداری استان در شهرستان خلخال

صادق پورمحمد، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلخال گفت: برای اجرای این طرح بزرگ آبخیزداری با مخزن ذخیره آب سه هزار و ۴۰۰ مترمکعب در منطقه کندرق از توابع بخش خورش‌رستم خلخال بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی آبخیزداری هزینه شده است.

او افزود: طرح‌های آبخیزداری در روستا‌های نمهیل از توابع بخش خورش‌رستم و گورانسراب از توابع بخش مرکزی خلخال در سال جاری تکمیل شده و طی روز‌های آینده نیز عملیات اجرایی طرح آبخیزداری شهر هشجین با تخصیص پنج میلیارد ریال اعتبار آغاز می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال از شتاب پروژه‌های و طرح‌های آبخیزداری این شهرستان از سال گذشته خبر داد و گفت: با اجرای بیش از ۲۰۰ طرح و پروژه آبخیزداری و احداث بند‌های تاخیری آب در این شهرستان تحول بزرگی در کنترل سیلاب‌ها و افزایش آب سفره‌های زیرزمینی منطقه ایجاد شده است.

پورمحمد با بیان اینکه سالانه بیش از سه میلیون و ۵۰۰ مترمکعب آب در منابع آبی خلخال تولید و بیشترین حجم آب تولیدی شهرستان بدون استفاده مفید از دسترس منطقه خارج و وارد رودخانه قزل‌اوزن شده و راهی رودخانه سفیدرود و دریای خزر می‌شود، افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری کمک بزرگی به کنترل آب‌های سطحی و افزایش آب سفره‌های زیرزمینی می‌کند.

او گفت: در حال حاضر از مجموع هفت حوزه آبخیز با مساحت ۳۹ هزار هکتار و دارای طرح مطالعاتی در سال‌های گذشته ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز روستا‌های خوجین، اسکستان، خمس و ترزنق در بخش مرکزی این شهرستان اجرا شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال اظهار کرد: تخصیص اعتبار مناسب از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری این منطقه زمینه را برای اجرای صد‌ها پروژه احداث بند‌های تاخیری آب را در سال گذشته و طول نزدیک به ۱۱ ماه امسال فراهم کرده است.

پورمحمد گفت: با اجرای طرح‌های آبخیزداری در سه حوزه خوجین، علی‌آباد و اندبیل خلخال ضمن فراهم کردن زمینه افزایش سطح آب سفره‌های زیرزمینی و تامین آب موردنیاز کشاورزان و باغداران این حوزه از سرازیر شدن سیلاب به مناطق مسکونی این شهر جلوگیری شده است.

او با بیان اینکه در سال گذشته ۴۵ میلیارد ریال اعتبار به بخش آبخیزداری اختصاص یافته بود، افزود: در حالی که مجموع اعتبارات تخصیص یافته در سال ۹۷ به این بخش ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال بود، سال ۹۸ بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص و امسال نیز اعتبار هزینه شده برای اجرای طرح‌های آبخیزداری از شهرستان از ۲۰ میلیارد ریال فراتر رفته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال از ادامه نهضت اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال جاری در مناطق مختلف خلخال خبرداد و بیان کرد: امسال طرح آبخیزداری روستای گورانسراب و قطب تولید صیفی‌جات از توابع بخش مرکزی با صرف اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اجرا شد.

پورمحمد افزود: با صرف ۲ میلیارد ریال اعتبار در سال جاری و با اجرای ۲ طرح آبخیزداری و کنترل سیل و رسوب در بالادست روستای گردشگری نمهیل از توابع بخش خورش‌رستم خلخال از احتمال ورود سیلاب به مناطق مسکونی این روستا پیشگیری شد.

او گفت: علاوه بر اجرای حوضچه‌های آبخیز در مناطق یاد شده عملیات مکانیک، بیولوژیک شامل بذرپاشی، بذرکاری، کپه‌کاری و تبدیل دیم‌زار‌های کم‌بازده به علوفه‌کاری همراه با عملیات حفاظت و قرق با هدف افزایش سطح پوشش گیاهی حوزه‌های آبخیر و حفظ آب و خاک اجرا شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال همچنین با اشاره به قرار گرفتن خلخال در مسیر سیلاب‌های مناطق اندبیل و علی‌آباد و احتمال وارد شدن خسارت به واحد‌های مسکونی در زمان بارندگی‌های شدید، افزود: اجرای عملیات آبخیزداری در سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار از حوزه‌های آبخیر این ۲ روستا نقش مهمی در کنترل سیلاب مسیل آب‌های روان مشرف به این شهر خواهد داشت.

پورمحمد با بیان اینکه خلخال به لحاظ داشتن آبخیز‌های مناسب و دشت‌های میان کوهی به عنوان پایلوت اجرای طرح‌های آبخیزداری استان اردبیل انتخاب شده، گفت: با اجرا و تکمیل پروژه‌های آبخیرداری این منطقه در کنار کاهش آثار مخرب خشکسالی منابع آبی مطمئن کشاورزان و باغداران پایاب طرح‌های آبخیز نیز تامین می‌شود.

او بیان‌کرد: با توجه به خسارت وارده از جانب سیل به مناطق مختلف کشور اجرای عملیات آبخیزداری برای کنترل سیلاب از اولویت‌های کاری سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی بوده و با توجه ویژه دولت به این بخش سطح اعتبارات آبخیزداری نیز در سال جاری قابل توجه است.