جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

آغاز کشت سیب زمینی در ۲۱ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل - خبر

 

 

آغاز کشت سیب زمینی در ۲۱ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز کشت محصول سیب زمینی در اراضی شهرستان‌های اردبیل، نمین و نیر این استان خبر داد.

آغاز کشت سیب زمینی در ۲۱ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احمد شهریار، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به برنامه ریزی برای کشت سیب زمینی در ۲۱ هزار هکتار از اراضی استان و ادامه فرایند کاشت تا یک ماه آینده گفت: سطح زیر کشت سیب زمینی در این استان امسال به میزان پارسال خواهد بود.
 
او ۹۵ درصد محصول سیب زمینی کشت شده در استان اردبیل را از رقم آگریا و مابقی را از ارقام متفرقه جِلی، فونتانه، بامبا، اسپیریت، نیلوا، کایزر، امرفونا و ساتینا اعلام کرد.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: برای کاشت این میزان سیب زمینی در استان تمام نهاده‌های مورد نیاز از جمله ۷۰ هزار تن بذر از نوع مینی تیوبر، مینی تیوبر اس، سوپر الیت، الیت، گواهی شده آ و گواهی شده ب تامین شده است.
 
شهریار میزان بذر سیب زمینی تولید شده در استان را حدود ۱۰ هزار تن اعلام کرد و ادامه داد: هم اکنون چهار شرکت تولید بذر مرغوب سیب زمینی در استان اردبیل فعال است.
 
او با پیش بینی تولید ۷۷۰ تا ۸۰۰ هزار تن محصول سیب زمینی در استان اردبیل در سال زراعی جاری بیان کرد: پس از اتمام مرحله کاشت در خرداد ماه، خدمات فنی و مهندسی کشاورزی به سیب زمینی استان ارائه می‌شود.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل میانگین تولید محصول سیب زمینی در هر هکتار از اراضی استان را ۳۷ تن اعلام کرد و گفت: به علت استفاده از آبیاری به روش نوار طیف و روش کاشت متفاوت با عرف منطقه به شیوه سه ردیف با دو نوار طیف و نیز جلوگیری از اتلاف زمین، بالاترین میزان برداشت محصول سیب زمینی با ۷۰ تن در روستای خلیفه لو اردبیل به ثبت رسیده است.
 
شهریار ادامه داد: برای کاشت محصول زمینی تامین و توزیع نهاده های کشاورزی از جمله کود در استان آغاز شده و تا پایان فرایند تولید محصول ادامه خواهد داشت.
 
او از برنامه ریزی برای مبارزه با آفت سوسک کلرادو و آفت سفیدک دروغین در مزارع سیب زمینی استان خبر داد.