جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

آغاز کارگاه‌های مشترک عکاسی در حوزه هنری اردبیل‏ - خبر

 

 

آغاز کارگاه‌های مشترک عکاسی در حوزه هنری اردبیل‏

مسؤول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان گفت: ‏ کارگاه‌های عکاسی مشترک بین انجمن هنرهای تجسمی، اداره کل ارشاد و واحد ‏هنرهای تجسمی استان شروع شد.

آغاز کارگاه‌های مشترک عکاسی در حوزه هنری اردبیل‏
رحمان مجرد در کارگاه مشترک عکاسی در حوزه هنری استان اردبیل، اظهار کرد: به خاطر همزمانی با ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)؛ توجه به مبانی ‏اندیشه‌ای در عکس عاشورایی، اولین موضوع بحث و گفت‌وگو در این کارگاه‌ها قرار گرفت.‏
 
وی افزود: بیشترین سهم جوایز در سوگواره‌های عکاسی محرم و عاشورایی ایران، از آنِ هنرمندانِ عکاس استان است و پتانسیل موجود در هنرمندان استان، قابل توجه می‌باشد و برگزاری این کارگاه‌ها با توان حداکثری، سعی در توجه، حفظ و احیای این امور دارد.
 
مجرد بیان کرد: سختی کار در حیطه عکاسی عاشورایی، از این بابت است که در طول سال‌های گذشته عکاسان حرفه‌ای و آماتور اکثر زوایا و قاب‌بندی‌ها را انجام داده و ثبت کرده‌اند و حتی برای حرفه‌ای‌ها هم انتخاب زاویه‌ای جدید، نگاهی نو و حتی نگرشی متفاوت بسیار سخت است.
 
مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل ادامه داد: یکی از بحث‌های مهم در «هنر عکاسی عاشورایی» تکرار آن به صورت مداوم و همه ساله است، این تکرار شدن‌ها به نوعی کار عکاسان را سخت و در عین حال روح و خمیر او را نوازش می‌دهد و عکاس را به اصالت‌های فراموش شده فرا می‌خواند.
 
مجرد یادآور شد: با بررسی عکس‌های این کارگاه‌ها، می‌توان متوجه شد که برخی عکاسان برای بیان مفاهیم عاشورا با زبانی خاص و رسا، جستجو و تلاش کرده بودند و در این میان تلاش برخی به نتیجه رسیده و عکس‌های برخی دیگر چه در بحث ساختار و چه در طرح ایده و موضوع و مضمون خام بود.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، وی اضافه کرد: البته مسلما آن‌ها هم پیشرفت خواهند کرد و سطح کارهایشان در این حد نمی‌ماند به شرطی که در مضمون و محتوا عمیق‌تر شوند و آشنایی بیشتری با آن پیدا کنند چراکه این ماجرا هر دو جنبه الهی و شیطانی را در بطن‌اش دارد و به هنرمند برای آفرینش اثر خلاقانه، فرصت و سوژه می‌دهد.