جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

آغاز پشم‌چینی گوسفندان در اصلاندوز مغان/ پیش‌بینی تولید ۴۰۰ تن پشم - خبر

 

 

آغاز پشم‌چینی گوسفندان در اصلاندوز مغان/ پیش‌بینی تولید ۴۰۰ تن پشم

فرماندار اصلاندوز مغان، از آغاز پشم‌چینی گوسفندان در این منطقه خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۴۰۰ تن پشم در این شهرستان تولید شود.

آغاز پشم‌چینی گوسفندان در اصلاندوز مغان/ پیش‌بینی تولید ۴۰۰ تن پشم

سیدعباس مینایی اظهار کرد: عشایر اصلاندوز هر ساله قبل از کوچ به ییلاق، اقدام به شستشو و چیدن پشم گوسفندان خود می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود بیش از ۴۰۰ تن پشم مرغوب تولید شود.

وی افزود: با توجه به وجود مراتع وسیع و غنی، بیش از ۶۰ درصد دام سبک شهرستان که رقمی بالاتر از ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و مولد است توسط عشایر و روستاییان پرورش داده شده و محصولاتی از قبیل لبنیات، گوشت مرغوب و پشم را تولید و به بازارها عرضه می‌کنند.

فرماندار اصلاندوز با اشاره به اهمیت پشم‌چینی در ایام قبل از کوچ، تصریح کرد: پشم‌چینی برای خنک بودن دام در فصل گرما، جلوگیری از بروز و شیوع بیماری‌ها و فروش پشم برای کسب و کار انجام می‌شود و زنان عشایر نیز با استفاده از پشم گوسفندان، انواع صنایع دستی از جمله ورنی، جاجیم و فرش می‌بافند.

مینایی گفت: جامعه عشایری مغان پتانسیل و ظرفیت بالایی از نظر تولید محصولات کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و فرآورده‌های لبنی دارد و این قشر زحمتکش بدون هیچ گونه ادعایی در عرصه اقتصادی مقاومتی و جهش تولید فعال و پیشرو هستند.

گفتنی است،کار پشم‌چینی گوسفندان در بین عشایر ایل شاهسون مغان هر ساله از نیمه دوم فروروین ماه آغاز شده و تا یک ماه ادامه می‌یابد.