رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

آغاز هفته دفاع مقدس - خبر

 

 

آغاز هفته دفاع مقدس

۳۱ شهريور سالروز شروع جنگ تحميلي از سوي رژيم بعث عراق عليه جمهوري اسلامي ايران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاري شده است.

 

 آغاز هفته دفاع مقدس  آغاز هفته دفاع مقدس  آغاز هفته دفاع مقدس  آغاز هفته دفاع مقدس

 

دولت عراق در 26 شهريورماه 1359، عهدنامه مرزي 1975 الجزاير را به طور يكجانبه لغو كرد و پنج روز بعد از آن، يعني در 31 شهريور سال 59، تهاجم گسترده اي را از زمين و هوا و دريا به خاك مقدس جمهوري اسلامي آغاز نمود در اين مرز صدام در مقابل دوربين هاي تلويزيوني ، قرارداد 1975 الجزاير را مغرورانه پاره كرد و با توطئه اي مشترك و از پيش برنامه ريزي شده به جنگ با ايران برخاست عراق تجاوز خود به ايران را در حالي آغاز كرد كه جمهوري اسلامي ايران در پي وقوع انقلاب ، هيچگونه امادگي براي جنگ نداشت.

حضرت امام خميني(ره) پس از حمله متجاوزانه عراق به خاك ايران، پيامي صادر كردند و اين جنگ را جنگ با اسلام اعلام نمودند.

دلگرمي و پشتوانه صدام در جنگ با ابران، حمايت هاي هادي و تسليماتي آمريكا و كشورهاي غربي و عربي بود همگان براين باوربودند كه به زودي كمرايران خواهدشكست، ولي دشمن در محاسبات سياسي و نظامي خود، هيچ گاه سهم به سزايي براي مقاومت مردمي در نظر نگرفته بود در عرصه نبرد، حضور گسترده و بي سابقه مردم و روحيه شهادت طلبي آنها معادلات استكبار جنايت كار و صدام را درهم شكست.

دوران هشت ساله دفاع مشروع امت سلحشورايران در حفظ و اعتلاي نظام مقدس اسلامي و حراست از مرزهاي عزت و شرف اين مرز و بوم، به مثابه يكي از حساس ترين و بارزترين برهه هاي حيات راستين اين ملت، همچون نگيني تابناك، تا هميشه زمان برتارك تاريخ حماسه و ايثار و پايداري ازادگان جهان مي درخشدجنگ تحميلي ، انقلاب اسلامي را تثبيت كرد وحقانيت ايران را ثابت نمود.

دفاع مقدس ما در زمینه‏های مختلف سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی و... توانست تحلیل‏های مادی سیاست مداران غربی را نقش بر آب سازد.

 این مقاومت عظیم و ستودنی، همواره در یاد ملت بزرگ ایران خواهد ماند و الگویی از سرافرازی و حماسه‏آفرینی را برای نسل‏های بر جای خواهد گذاشت. بی شک با حفظ فرهنگ ایثار و شهادتی که در دوران دفاع مقدس بر فضای اجتماعی کشور حاکم بود ، می توان برای همیشه ایران اسلامی را از گزند هرگونه دشمن خارجی مصون نگاه داشت.

 از دستاوردهاي مهم 8 سال دفاع مقدس، ايجاد روحيه ايثار و فداكاري در ميان مردم، حفظ تماميت كشوراسلامي و تامين امنيت اين كشور همچنين شناساندن دشمنان داخلي و خارجي و معرفي انقلاب اسلامي ايران به دنيا بود.

رزمندگاه و دلاورمردان  استان اردبیل نیز  همچون سایر نقاط  کشور در قالب گردان های گردانهای قاسم، علی اصغر وصاحب الزمان جانانه در جبهه های حق علیه باطل  حضور یافتند و در این راه 3400 شهید والامقام و11200 جانباز سرافراز و 750 آزاده  ایثارگر تقدیم نظام و انقلاب نمودند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل