جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

آغاز مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان/ تخصیص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار - خبر

 

 

آغاز مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان/ تخصیص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار

نماینده مجری طرح مرمت و بازسازی اساسی شبکه آبیاری و زهکشی مغان گفت: عملیات مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان طی روزهای آتی با صرف ۲۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات مدیریت بحران کشور آغاز می‌شود.

آغاز مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان/ تخصیص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار

مقصود علی‌اکبری اظهار کرد: عملیات مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان از محل اعتبارات مدیریت بحران کشور که اخیرا با پیگیری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، مبلغ ۲۵ میلیارد تومان دریافت شده است،  طی روزهای آتی آغاز می‌شود.

وی افزود: این اعتبار مالی جدید از منابع مالی مدیریت بحران کشور جهت مرمت سد انحرافی میل و مغان و برداشت جزایر رسوبی و بازگردانی مسیر رودخانه بر مجرای اصلی در  رودخانه مرزی ارس دریافت شده است.

نماینده مجری طرح مرمت و بازسازی اساسی شبکه آبیاری و زهکشی مغان بیان داشت: این سد از سال ۱۳۵۳ مورد بهره‌برداری قرار گرفته که آب کشاورزی ۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت مغان و آب شرب شهرستان‌های شمالی استان (پارس آباد، اصلاندوز، بیله‌سوار و گرمی) را تامین می‌نماید و نقش اساسی در رونق اقتصادی و اشتغال منطقه دارد.
 

وی اظهار داشت: هم اکنون به دلیل انباشت رسوبات رودخانه‌ای، تشکیل جزایر رسوبی و پیشروی آن به سمت آبگیرها، با مشکل برداشت آب و ناپداری دایک‌های هدایتی و تخریب دیواره مواجه می‌باشد و بعد از چند دهه بهره برداری، در سال‌جاری مرمت و لایروبی می‌شود.

علی اکبری گفت: پایداری دیواره هادی با نقش هدایت جریان به سمت آبگیرهای سد، یکنواختی خطوط جریان در داخل کانال هادی با لایروبی مسیر آن، حفظ رژیم رودخانه ارس با حذف جزیره رسوبی و تسهیل آبگیری، آبگیرهای سد از نتایج آتی این اقدام است.