سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

آغاز طرح نظارت و کنترل کالا‌های مشمول استاندارد اجباری در اردبیل - خبر

 

 

آغاز طرح نظارت و کنترل کالا‌های مشمول استاندارد اجباری در اردبیل

مدیر کل استاندارد استان اردبیل از آغاز اجرای طرح نظارت و کنترل کالا‌های مشمول استاندارد اجباری در مراکز عرضه و فروش استان اردبیل خبر داد.

آغاز طرح نظارت و کنترل کالا‌های مشمول استاندارد اجباری در اردبیل

هاشم علایی، مدیر کل استاندارد استان اردبیل با اشاره به آغاز اجرای طرح طا‌ها در شهریور ماه امسال گفت: در قالب این طرح کالا‌های تولیدی کشور از بازار و مراکز عرضه و فروش خریداری و کنترل می‌شوند.

او با بیان اینکه طرح طا‌ها (طرح اجرای هماهنگ استاندارد) به عنوان یکی از طرح‌های راهبردی سازمان ملی استاندارد و به منظور استاندارد سازی و ارتقاء سلامت و ایمنی جامعه از طریق کنترل کیفیت اقلام موجود دربازار انجام می‌شود، افزود: این طرح برای اطمینان جامعه از کیفیت کالا‌های تولیدی کارخانجات استان و سایر محصولات ورودی به بازار مصرف اجرا می‌شود و محصولات از لحاظ کیفیت به صورت مستمر کنترل و نظارت می‌شوند.

مدیر کل استاندارد استان اردبیل با اشاره به اینکه اعتبار اجرای این طرح از محل اعتبارات ملی تامین می‌شود، ادامه داد: در قالب طرح طا‌ها نمونه‌هایی از فرآورده‌های صنایع غذایی، شیمیایی و پتروشیمی، بسته بندی، برق و الکترونیک، مکانیک و فلزشناسی، ساختمانی و معدنی و... که مشمول استاندارد اجباری هستند از سطح بازار خریداری و در آزمایشگاه‌های همکار یا اداره کل، آزمون می‌شوند.

علایی عنوان کرد: در این بازرسی‌ها که با هدف کنترل کیفیت کالا‌های دارای نشان استاندارد در سطح بازار انجام می‌شود، کارشناسان این اداره کل و بازرسان شرکت‌های بازرسی همکار، به واحد‌های صنفی مراجعه کرده و در صورت مشاهده کالا‌های مشمول استاندارد اجباری فاقد علامت استاندارد، اقدام به توقیف و ردیابی کالای مذکور نموده و در صورت لزوم برخورد قانونی می‌کنند.