سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

آغاز طرح ملی فراگیر واکسیناسیون رایگان طیور بومی و روستایی در اردبیل - خبر

 

 

آغاز طرح ملی فراگیر واکسیناسیون رایگان طیور بومی و روستایی در اردبیل

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: طرح ملی فراگیر واکسیناسیون رایگان طیور بومی و روستایی علیه بیماری نیوکاسل در استان اردبیل آغاز شد.

آغاز طرح ملی فراگیر واکسیناسیون رایگان طیور بومی و روستایی در اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، صادق صالحی گفت: این طرح به صورت رایگان و در تمامی روستا‌های استان اردبیل با اولویت روستا‌های مناطق پر خطر و پر تراکم از نظر تعداد فارم‌های صنعتی در جمعیت طیور بومی، روستایی و خانگی اجراء می‌شود.
 
او با اشاره به اینکه با تمهیدات انجام شده و پیگیری‌های صورت گرفته واکسن اجرای این طرح به اندازه کافی تامین شده و مشکلی در این حوزه وجود ندارد یادآور شد: پیش بینی می‌شود در فاز اول اجرای این طرح بیش از ۵۰۰ هزار قطعه طیور بومی و خانگی به روش آشامیدنی واکسینه شوند.
 
مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل بر ضرورت همکاری روستائیان با اکیپ‌های دامپزشکی تاکید کرد و افزود: این طرح با همکاری بسیج سازندگی و در سه فاز با فواصل زمانی ۴ ماه انجام می‌شود.
 
صالحی با بیان اینکه این طرح در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونـق تولید انجام می‌گیرد، افزایش تولید و کمک به معیشت روستائیان، بالابردن سطح مصونیت و ایمنی در جمعیت طیور بومی و کنترل و پیشگیری از بیمـاری نیوکاسل و کاهش خطر انتقال آلودگی به طیور صنعتی را از مهمترین اهداف اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: ایـجاد آمـادگـــی و هماهنگی اکیپ‌ها در شرایط خاص، حفظ ذخایر ژنتیکی طیور بومی و خانگی و مقابله با تهدیدات بیوتروریسم از دیگر اهداف اجرای این طرح است.