جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در پارس آباد - خبر

 

 

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در پارس آباد

برداشت محصول دانه روغنی کلزا در شهرستان مرزی پارس آباد مغان آغاز شد.

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در پارس آباد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد گفت: در سال زراعی ۹۸-۹۷ حدود ۵ هزارو ۵۳۴ هکتار از اراضی زراعی این شهرستان به کشت کلزا اختصاص یافته است.
وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود امسال ۱۳ هزار تن کلزا یعنی ۶۵ درصد از کل محصول کلزای استان، در شهرستان پارس آباد مغان برداشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد افزود: دو مرکز خرید کلزا در این شهرستان برای خرید محصول پیش بینی شده است و آماده دریافت کلزا از کشاورزان است.
حسنیان گفت: در سال جاری با اقدامات حمایتی دولت در اجرای برنامه خرید محصولات کشاورزی، به ازای هر کیلوگرم محصول با ۲ درصد ناخالصی و ۱۰ درصد رطوبت ۳۴ هزار ۳۹۸ ریال پرداخت خواهد شد.
وی افزود: منطقه پارس آباد مغان به علت خاک حاصلخیز از جمله مناطق مستعد برای کشت دانه‌های روغنی از جمله سویا و کلزا است و کاشت کلزا به دلیل حاصلخیز بودن اراضی کشاورزی شهرستان پارس آباد و سودآوری این محصول نسبت به سایر محصولات موجب رغبت کشاورزان برای زیر کشت بردن این محصول شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد گفت: دانه‌های روغنی در بحث تامین روغن خوراکی، کنجاله دام و طیور و پایداری تولید غلات بسیار نقش آفرین است و کلزا در تناوب با گندم و جو کشت شده و سبب پایداری کشت این محصولات می‌شود.
حسنیان اظهار داشت: این شهرستان رتبه اول استانی در تولید دانه‌های روغنی را به خودش اختصاص داده است.