جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

آغاز بازسازی سردر عالی قاپوی مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی - خبر

 

 

آغاز بازسازی سردر عالی قاپوی مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی

مدیر پایگاه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از آغاز بازسازی سردر عالی قاپوی مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی خبر داد.

آغاز بازسازی سردر عالی قاپوی مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرحمان وهاب زاده، مدیر پایگاه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی افزود: این اثر به علت نشست طاق ها و فرو ریزی نقاره خانه و وجود خطرات جانی برای مردم،  در سال 1321 ه.ش به دستور فرماندار وقت و توسط نماینده آثار باستانی  در کمال دقت و امانت جمع آوری شد و نقشه های تقریبی ، عکس و قطعات کاشی و کتیبه های سالم پیاده شده از بنا با دقت در انبارهای مجموعه برای  استفاده مجدد انبار شده است که متاسفانه به علت مرور زمان و جابه جایی و نبودن امکانات مناسب لطمات جبران ناپذیری دیده است.

وی تصریح کرد : محل سردر در سال های قبل حفاری و بخشی از پی و پایه های آن کشف و بعد از مستند سازی برای استفاده و بهره برداری در سال های بعد مجددا خاکریزی شده است.

مدیر پایگاه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی اضافه کرد: در بهار سال جاری سازمان یونسکو با بازسازی مجدد این سردر به علت اهمیت و جایگاه آن در کل مجموعه موافقت کردو اینک تیمی از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی با توجه به اسناد و مدارک باقیمانده در پی طراحی مجدد می باشند.

وهاب زاده ابراز امیدواری کرد:  ابهامات موجود برای تهیه نقشه ها و طرح های هنری به کار رفته در سردر و نقوش کاشیکاری ها با کمک و همکاری مسئولان موزه ایران باستان و کاخ موزه باغ گلستان و با استفاده از آلبوم عکس ها و مستندات و اسناد و مدارک موجود به تکمیل نقشه های معماری و سازه ای و طرح های کاشیکاری اقدام کرد تا در سال های جاری نسبت به تهیه مصالح مورد لزوم و فراهم آوردن مقدمات کار برای اجرای طرح اقدام کرد.

سردر مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مشهور به عالی قاپو یکی از آثار مهم دوره شاه عباس دوم است که دارای معماری باشکوه وکاشی کاری های معرق، با کتیبه های قرآنی به خط ثلث از از مهم ترین آثارهنری و معماری دوره صفویه می باشد.