حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۶ فروردین ۱۳۹۸

آغاز اجرای عملیات آبخیزداری در 7500هکتار از اراضی شهرستان خلخال - خبر

 

 

آغاز اجرای عملیات آبخیزداری در 7500هکتار از اراضی شهرستان خلخال

رئیس اداره آبخیزداری و منابع طبیعی خلخال گفت: اجرای عملیات آبخیزداری در 7 هزار و 500 هکتار از اراضی منطقه گردشگری فینارود شهرستان خلخال آغاز شد.

آغاز اجرای عملیات آبخیزداری در 7500هکتار از اراضی شهرستان خلخال

صادق پورمحمد بعدازظهر امروز از آغاز عملیات آبخیزداری در 7 هزار و 500 هکتار از اراضی شهرستان خلخال در منطقه گردشگری فینارود خلخال خبر داد.

وی افزود: اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه آبخیز خوجین که شامل روستاهای آل هاشم علیا و سفلی، بلیل و روستای زاویه سادات و خوجین از محل صندوق توسعه ملی کشور که در دو محور عملیاتی بیولوژیکی و مکانیکی آغاز شده و عملیات مکانیکی 40 درصد پیشرفت فیزیکی و عملیات بیولوژیکی 60 درصد تا امروز پیشرفت داشته و این طرح با هدف توسعه جنگل، توسعه فضای سبز، کنترل سیل، رسوب و کاهش تبخیر از سطح خاک در حال انجام است.

رئیس اداره آبخیزداری و منابع طبیعی خلخال گفت: عملیات بیولوژیکی شامل کاشت نهال، بذر پاشی و بذر کاری است و عملیات مکانیکی شامل ایجاد بندهای سنگ ملاتی با هدف آبخیزداری و افزایش ذخیره آب‌های زیرزمینی منطقه و کنترل سیل و رسوب انجام می‌گیرد.

پور محمد اضافه کرد: اصلی ترین خواسته اداره آبخیزداری از بهره برداران، دامداران و گردشگران این است که در این منطقه از هر گونه چرای دام و  آسیب به درختان تازه کاشته شده پرهیز کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، طی چند سال گذشته بیش از 100 هکتار چاله کنی در این منطقه آغاز شده و علاوه بر کاشت گونه های جنگلی، بیش از 5 هزار اصله نهال سنجد و بادام نیز کاشته شده است.