جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

آغاز اجرای طرح مشاوره رایگان ژنتیک در اردبیل - خبر

 

 

آغاز اجرای طرح مشاوره رایگان ژنتیک در اردبیل

زوجین جوان ، پیش از ثبت ازدواج ، به مراکز مشاوره ژنتیک هدایت می شوند.

آغاز اجرای طرح مشاوره رایگان ژنتیک در اردبیل

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، جلسه مشترک مدیران کل بهزیستی و ثبت اسناد و املاک استان اردبیل با روسای دفاتر ثبت ازدواج برگزار و طی آن تفاهم نامه ای به امضا رسید که مقرر شد زوجین جوان متقاضی ، قبل از ثبت ازدواج در کلاسهای مراکز مشاوره ژنتیک شرکت کنند.

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل گفت: این تفاهم نامه می تواند آغاز یک حرکت مبارک باشد زیرا حتی جلوگیری از معلولیت یک کودک حرکتی انسانی و اخلاقي است. دکتر ستاری در عین حال از آغاز اجرای طرح مشاوره رایگان ژنتیک در اردبیل خبر داد. ستاری با اشاره به اینکه با مداخله به موقع و قبل از وقوع مشکل می توان با بسیاری از ناهنجاری ها مقابله کرد افزود: مشاوره ژنتیک و آزمایش های مرتبط با آن راهی برای جلوگیری از بروز معلولیت ها در فرزندان پس از از ازدواج و قبل از بارداری است.

وی اظهار داشت: بسیاری از جوانان در شرف ازدواج به دلایل مختلف از جمله عدم آگاهی ، ناتوانی مالی و عدم درک اهمیت موضوع اقدام به مشاوره و آزمایش نمی کنند و از این رو بهزیستی اردبیل اجرای طرحی رایگان در زمینه مشاوره ژنتیک و آزمایش های مرتبط را آغاز کرده است. وی گفت: این طرح با هدف تحقق شعار پیشگیری بهتر از درمان است طراحی شده و به جوانان در شرف ازدواج کمک می کند از بروز معلولیت ها جلوگیری کرده و راهنمایی های لازم در این مورد را دریافت کنند.

به گفته مدیر کل بهزیستی استان ، این طرح از طریق پیامک در سطح عمومی اطلاع رسانی شده و زوجین می توانند برای استفاده از خدمات مشاوره ژنتیک به نشانی اردبیل ، سرچشمه ، کوچه طوی 2 ، مجتمع شهید فیاض بخش مراجعه کنند. در حال حاصر 17 هزار و 500 نفر معلول در استان اردبیل زیرپوشش بهزیستی قرار دارند.