جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

آغاز اجرای طرح غربالگری اهدا کنندگان بار اولی خون در اردبیل - خبر

 

 

آغاز اجرای طرح غربالگری اهدا کنندگان بار اولی خون در اردبیل

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل از آغاز اجرای طرح غربالگری برای اهدا کنندگان بار اولی خون در استان اردبیل خبر داد.

آغاز اجرای طرح غربالگری اهدا کنندگان بار اولی خون در اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان شراره دژکام، مدیرکل انتقال خون استان اردبیل  با اشاره به برنامه سازمان انتقال خون برای غربالگری اهداکنندگان بار اول در کشور، گفت: اجرای طرح غربالگری برای اهدا کنندگان بار اولی خون در استان اردبیل آغاز شده است.

وی هدف از اجرای این طرح افزود: اهداکنندگان بار اولی خون ابتدا مورد ارزیابی آزمایشگاهی قرار می‌گیرند و بعد از سه ماه که سلامت آن‌ها تایید شد برای اهدای خون فراخوان می‌شوند که این اقدام هزینه‌ها و حجم کار ما را بسیار افزایش می‌دهد، اما بر روی سلامت خون تاثیر مستقیمی دارد.

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل تصریح کرد: در سال ۹۷ بیش از ۴۰ هزار نفر در اهدای خون به بیماران نیازمند در استان اردبیل مشارکت داشتند که طبق آمار جمعیتی ۳۲ در هزار نفر است.

دژکام بیان کرد: طبق آمار ۹۷ خونگیری از اهدا کنندگان مستمر بیش از ۶۲/۷ درصد بود که از لحاظ کیفیت بهترین نوع خونگیری و غربالگری شده محسوب می‌شود.

وی افزود: استان اردبیل در رتبه ۷ کشور در مشارکت بانوان برای اهدا خون است و در سال ۹۷ بیش از ۶/۷ درصد از کل اهدا کنندگان بانوان بودند که متوسط کشوری این آمار ۵ درصد است.

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل از کسب رتبه برتری استان در اهدای خون توسط مردم و همچنین به حداقل رساندن ضایعات خونی خبر داد و افزود: ضایعات خونی از ۹/۹ درصد در سال ۹۴ به ۱/۹درصد در سال ۹۷ کاهش یافته است و در این زمینه جزء استان‌های نمونه کشوری شده ایم.

دژکام اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان، روزانه بیش از ۱۲۰ نفر در اهداء خون مشارکت داشتند و حتی عموم مردم در این ماه حضور فعال دارند و قدردان این اقدام خداپسندانه هستیم.

وی گفت: تهیه پلاکت و پلاسمای فرزیس از دیگر اقدام‌های توانمند انتقال خون در سال‌های اخیر است که این فرآورده‌های خونی در درمان بسیاری از بیماری‌ها به ویژه ام اس به کار می‌رود.