سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان اردبیل مشخص شدند - خبر

 

 

اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان اردبیل مشخص شدند

اعضای هیات نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان اردبیل در جلسه روز یکشنبه مجمع نمایندگان این استان انتخاب و مشخص شدند.

اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان اردبیل مشخص شدند

ولی اسماعیلی نماینده مردم شهرستان گرمی، حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی نمانده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین و محمود عباس‌زاده مشکینی نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس یازدهم به عنوان اعضای این هیات برگزیده شدند.

این نمایندگان برابر قانون برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، وظیفه نظارت بر تمامی روند برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی در شهرها و روستاهای تابعه استان اردبیل را بر عهده خواهند داشت.

انتخاب این نمایندگان پیرو درخواست کتبی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در جلسه امروز مجمع نمایندگان استان اردبیل مطرح و انجام شده است.

ولی اسماعیلی نماینده شهرستان گرمی، سابقه حضور در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای مجلس هشتم را دارد و سخنگوی این هیات بوده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور همزمان در روز ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت کشور ثبت‌نام از داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها و روستاها در ۲ زمان‌بندی جداگانه انجام می‌شود.

ثبت نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرها از ۲۰ اسفند شروع شده و به مدت یک هفته تا ۲۶ اسفند ادامه خواهد داشت.

ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستاها هم از ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ شروع شده و تا ۱۶ فروردین ماه ادامه می‌یابد.

بر اساس تبصره ۳ ماده ۳۰ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، داوطلبان در هنگام ثبت نام باید گواهی عدم سوء پیشینه را که از تاریخ آن بیش از سه ماه نگذشته باشد، ارائه کنند.

برابر قانون، داوطلبان شورای اسلامی شهرها از تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ و داوطلبان شوراهای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری از تاریخ ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۹ می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی یا دفاتر پلیس ۱۰+ و یا سامانه جامع خدمات الکترونیک قضایی نسبت به دریافت گواهی نداشتن سوء پیشینه اقدام و هنگام ثبت نام گواهی مربوطه را ارائه کنند.

همچنین با استناد به ماده ۳۲ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، اشخاصی که به واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن برای شورای اسلامی محروم هستند، باید تا قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کنند.

به گزارش ایرنا، در دوره گذشته انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان اردبیل، ۶ هزار و ۲۷۰ نفر شامل ۹۳۸ نفر برای انتخابات شورای اسلامی شهر و پنج هزار و ۳۳۲ نفر نیز برای انتخابات شورای اسلامی روستاها ثبت نام کرده بودند.