سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

اعتماد مسؤولان به واحدهای فناور افزایش یابد - خبر

 

 

اعتماد مسؤولان به واحدهای فناور افزایش یابد

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: نیازمند افزایش اعتماد و ارتقاء آگاهی برخی از مسؤولان دستگاه‌هایی هستیم که با فعالیت‌های پارک علم و فناوری و آثار مثبت توسعه فعالیت واحدهای فناور آشنایی چندانی ندارند.

اعتماد مسؤولان به واحدهای فناور افزایش یابد

حبیب ابراهیم‌پور اظهار کرد: افزایش اعتماد و حمایت عملی مسؤولان از تولیدات واحدهای فناور را نیازمندیم چرا که توسعه دامنه کیفی فعالیت این مجموعه‌ها رابطه مستقیمی با کارآفرینی، توسعه صادرات و ثروت‌آفرینی دارد.

وی با بیان اینکه در ابتدای کار نوع نگرش‌ها نسبت به فعالیت پارک‌ علم و فناوری چندان مناسب نبود، افزود: خوشبختانه با جا افتادن فعالیت فعالان واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان شاهد بهبود و ارتقای حمایت‌های انجام یافته در این حوزه هستیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل یادآور شد: با تداوم حمایت از واحدهای فناور، پیش‌بینی می‌شود تا آخر بهمن ماه سال جاری تعداد این واحدها در استان اردبیل به ۳۰۰ مورد برسد.

ابراهیم پور از راه‌اندازی کارخانه نوآوری محصولات که به عنوان چهارمین کارخانه فعال در سطح کشور محسوب می‌شود خبر داد و بیان کرد: این قبیل واحدها فرصت مناسبی برای فناوران استان در تولید کیفی محصولات مرتبط با بخش‌های کشاورزی و گیاهان دارویی، صنعت ساختمان و یراق آلات؛ توسعه گردشگری و صنعت چرم فراهم خواهد کرد.

به گفته وی اخیرا چهار رویداد شتاب با موضوعات ورزشی، کشاورزی، صنایغ خلاق و رویداد شتاب شهرستانی تحت عنوان «گردشگری، صنعت و خدمات» در استان اردبیل برگزار شده و در ماه‌های آتی تداوم برگزاری چنین برنامه‌هایی به صورت کیفی هدف‌گذاری شده است.

حلقه اتصال دانشگاه، صنعت و جامعه با پارک‌های علم و فناور

ابراهیم پور پارک علم و فناوری را حلقه اتصال بین دانشگاه، صنعت و جامعه دانست و تصریح کرد: پیش از این دوره‌هایی به نام زنگ فناوری در دانشگاه‌های استان برگزار شده بود که با آسیب‌شناسی و بررسی‌ نهایی بهبود کیفی برگزاری چنین دوره‌هایی مورد تاکید قرار گرفت تا آثار مثبت چنین رویدادهایی مشهودتر از گذشته شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در تشریح دستیابی شرکت‌ها به درآمدزایی و ثروت‌آفرینی نیز گفت: ۵۶ شرکت فعال استان به درآمدزایی دست یافتند و امیدواریم با توجه به ویژگی خاص پارک علم و فناوری دامنه رشد این مجموعه‌ها افزایش یابد.

وی در ادامه بر ضرورت افزایش همکاری با اساتید و نخبگان دانشگاهی نیز تاکید کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های استان با پارک علم و فناوری ارتباط تنگاتنگی برقرار کرده‌اند.

ابراهیم پور با بیان اینکه پارک علم و فناوری اردبیل تنها از سابقه تأسیس سه ساله برخوردار است، تاکید کرد: با وجود نوظهور بودن فعالیت این مجموعه در اردبیل، عملکرد بهتری را نسبت به بسیاری از استان‌های کشور که از طول عمر فعالیت بیش‌تری برخوردار هستند شاهد هستیم.

رشد ۳۵ درصدی شرکت‌های دانش بنیان اردبیل

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در ادامه به تعداد شرکت‌های دانش بنیان فعال نیز اشاره کرد و افزود: در طی هشت ماه گذشته تعداد شرکت‌های دانش بنیان اردبیل از ۲۰ مورد به ۲۷ شرکت رسیده تا در این بخش از رشد ۳۵ درصدی برخوردار شویم.

وی ادامه داد: در مدت اخیر تعداد واحدها و هسته‌های فناور اردبیل نیز از ۱۴۵ مورد به ۲۳۰ واحد فناور و هسته رسیده تا در این بخش به رشد ۶۰ درصدی دست یابیم.

ابراهیم پور از اعطای نزدیک به ۱۲۵ میلیون تومان تسهیلات به ۵۴ هسته فناور خبر داد و افزود: در ماه‌های اخیر توسط پارک علم و فناوری استان اردبیل ۲۵۷ میلیون تومان تسهیلات به واحدهای فناور اعطا شده است.

وی با بیان اینکه پنج کارگاه ملی و ۱ کارگاه توانمندسازی استانی نیز برگزار شده است، یادآور شد: در طی ۶ ماه اخیر بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر به‌صورت نزدیک از فعالیت‌های پارک علم و فناوری بازدید کردند و امیدواریم با حمایت رسانه‌ها آشنایی اقشار مختلف فرهیختگان و نخبگان جامعه با واحدهای فناور و دانش بنیان روز به روز افزایش یابد.