رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

اعتكاف فرصتی برای خودسازی مومنان - خبر

 

 

اعتكاف فرصتی برای خودسازی مومنان

از 23 اردیبهشت ماه همزمان با 13 رجب سالروز ولادت مولای متقیان امام علی (ع) مراسم سه روزه اعتکاف آغاز می شود.

 

 اعتكاف فرصتی برای خودسازی مومنان  اعتكاف فرصتی برای خودسازی مومنان  اعتكاف فرصتی برای خودسازی مومنان  اعتكاف فرصتی برای خودسازی مومنان

 

     دين اسلام با توجه به نياز روحي انسان، با آنكه انسان را به حضور در جامعه و شركت در فعاليت هاي اجتماعي فرا مي خواند، فرصت هايي را نيز براي خلوت نمودن او با خداوند فراهم كرده كه يكي از اين فرصت ها  اعتكاف است.

      اعتکاف اقامت کردن در مكاني مقدس به منظور تقربجستن به خداوند متعال است. اعتکاف جمعي مومنان در مساجد براي عبادت، آثار و برکات سازنده فردی و اجتماعی بسیاری دارد. در فرهنگ اسلامي ، روي آوردن به اعتكاف، علاوه بر بهره برداري از فيض معنوي آن، جهادمقدس نيز هست چرا كه اين مراسم عبادي- معنوي نقش بسيار مهمي در رويارويي با نفوذ فرهنگ بيگانه دارد.

      از آنجا که در ایام اعتکاف انسان از حاشیه‌های روزمره زندگی کنار می ماند ، زمان اختصاصی و ریاضت گونه برای عبادت و نزدیک تر کردن ذهن و دل معتکف به خداوند فراهم می آید. اعتکاف علاوه بر آنکه فرصتی پربرکت برای تقویت اراده، خودسازی اخلاقی و معنوی مومنان است ، آثار ارزنده ای در کاهش بزهکاریهای اجتماعی دارد.از سوي ديگر، حضور جمعي از مومنان در مساجد براي عبادت، در حقيقت، نوعي دعوت به خداپرستي و دين مداري است و آثار سازنده اي برجامعه خواهد داشت.

     امسال در استان اردبیل بیش از 50 مسجد برای برگزاری باشکوه مراسم اعتکاف آماده شده است و با توجه به اینکه در سالهای اخیر شاهد عشق وصف‌ناپذیر اقشار مختلف به ویژه جوانان برای شرکت در مراسم اعتکاف بوده ایم، جا دارد مسئولان امر برای برگزاری هر چه پرمحتواتر این مراسم برنامه ریزی شایسته ای انجام دهند.

انتظار می رود بیش از هشت هزار نفر در ایام اعتکاف امسال برای نزدیکی به خداوند در مساجد مختلف استان معتکف شوند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل