رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

اعتراض به پذیرش کاپیتولاسیون - خبر

 

 

اعتراض به پذیرش کاپیتولاسیون

4آبان سالروز اعتراض و افشاگری امام خمینی علیه پذیرش کاپیتولاسیون در سال 43 است.

 

سالروزاعتراض به پذیرش کاپیتولاسیون سالروزاعتراض به پذیرش کاپیتولاسیون سالروزاعتراض به پذیرش کاپیتولاسیون سالروزاعتراض به پذیرش کاپیتولاسیون

 

کاپیتولاسیون در اصطلاح سیاسی عبارت است از معاهده ای که به موجب آن بیگانگان امتیازات ویژه ای برای خود جهت اقامت در کشور دیگر قائل می شوند که از جمله آنها حق نداشتن دادگاههای کشور محل اقامت برای رسیدگی به جرایم آنهاست.

در روز 21 مهر 1343 به درخواست دولت وقت رژیم پهلوی لایحه استثماری کاپیتولاسیون با نام لایحه اجازه به مستشاران نظامی آمریکا برای استفاده از مصونیت سیاسی و اجتماعی به تصویب رسید که حضرت امام خمینی (ره) با هدف دفاع از عزت ایران به عنوان یک کشور مسلمان به مخالفت با این لایحه و روشنگری درباره آن پرداختند.

حضرت امام در چهارم آبان 1323 در نطقی تاریخی علیه این لایحه ننگین فرمودند: اگر یک خادم آمریکایی، اگر یک آشپز آمریکایی مرجع تقلید شما را وسط بازار ترور کند دادگاه های ایران حق محاکمه ندارند. اما اگر بزرگترین مقام ایرانی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست خواهد شد. عزت ما پایکوب شد. عظمت ایران از بین رفت. من اعلام خطر می کنم، ای سران اسلام به داد اسلام برسید. ای علمای نجف به داد اسلام برسید. ای علمای قم به داد اسلام برسید...

این افشاگری ها و سخنرانی ها باعث شد شاه و رژیم ستم شاهی که از آمریکا وایادی آن دستور گرفت امام را از ایران تبعید نماید اما برغم همه مخالفت ها و دشمنی ها درخت انقلاب در بهمن ماه سال 1357 شکوفه داد و با پیروزی انقلاب سلامی و تشکیل شورای انقلاب در 23 ام اردیبشهت 1358 لایحه کاپیتولاسیون برای همیشه ملغی شد.

آری ملت سرفراز ایران با تاسی از سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) که شهادت عزتمندانه را بر زندگی ذلت بار ترجیح داد و با شعار هیهان مناالذله به استقبال مرگ رفت هرگز زیر بار هیچ زور و ذلتی نرفته و بر پایداری فرهنگ ایثار و شهادت و تداوم راه سیدالشهاد(ع) همت می گمارند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل