سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

استقرار 7 اکیپ مهار آتش‌سوزی در مزارع بیله‌سوار - خبر

 

 

استقرار 7 اکیپ مهار آتش‌سوزی در مزارع بیله‌سوار

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بیله‌سوار گفت: با استقرار هفت اکیپ مهار آتش‌سوزی در مزارع شهرستان بیله‌سوار هیچ‌گونه آتش‌سوزی منجر به خسارت در این شهرستان مرزی رخ نداده است.

استقرار 7 اکیپ مهار آتش‌سوزی در مزارع بیله‌سوار

ربعلی جهانی اظهار کرد: ما در شهرستان بیله‌سوار 4 هزار و 500 بهره‌بردار کشاورزی داریم که به تولید محصولات متنوع کشاورزی در بیش از 120 هزار هکتار از اراضی دیم و آبی این شهرستان مشغول تولید در سنگر خوداتکایی کشور هستند.

وی با اشاره به قابلیت بی‌نظیر کشاورزی شهرستان بیله‌سوار با داشتن 90 درصد اراضی دیم و 10 درصد اراضی آبی بیان کرد: ما شاهد تولید بیش از 22 هزار و 200 تن گندم در مزارع بیله‌سوار بودیم که در کنار آن تولید دانه‌های روغنی نظیر کلزا و سویا نیز در این شهرستان به وسعت بسیار زیادی انجام شده است.

جهانی با بیان اینکه با عنایت الهی و در سایه تلاش زارعان و بهره‌برداران و همراهی مسؤولان در فصل زراعی که روزهای پایانی آن را سپری می‌کنیم موفق شدیم با توجه به ارزیابی عملکرد بخش کشاورزی استان اردبیل به عنوان مدیریت نمونه در کشور مطرح شویم که این در سایه تلاش و همتی زارعانی بوده که با توکل به خداوند در کسب روزی حلال از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکردند.

وی با اشاره به عملکرد خوب جهاد کشاورزی استان و به تبع آن در شهرستان در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ما شاهد تهیه کود، بذر و سایر نهاده‌ها برای زارعان بودیم به طوری که در کنار تهیه 13 هزار و 200 تن کود شیمایی مورد نیاز عملیات خاک‌ورزی، کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی را به همراه مبارزه با علف‌های هرز در 95 درصد مزارع گندم و مبارزه با بیماری‌های همچون فوزاریوم و رنگ زرد در 60 هزار هکتار از اراضی این منطقه در سال زراعی جاری به انجام رسید.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بیله‌سوار به ترویج نظام نوین کشاورزی و رعایت اصل پهنه‌بندی در مزارع اشاره کرد و یادآور شد: زارعان شهرستان در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت از توان و ظرفیت کارشناسان حوزه کشاورزی استفاده کردند و سعی‌شان بر این بوده تا محصول باکیفیت و با عملکرد بالایی را تولید و روانه بازار مصرف کنند.

جهانی با بیان اینکه درامر تولید محصولات کشاورزی دو امر بارش باران و افزایش سطح کشت محصولات فاکتور اساسی است، تصریح کرد: ما به رغم این دو اصل هم در بارش باران در منطقه نسبت به سال زراعی گذشته 25 درصد بارش کمتری را شاهد بودیم و هم سطح زیر کشت محصول گندم 11 درصد کاهش داشته است اما به رغم این شرایط ما با 5 درصد افزایش تولید به دلیل بهره‌وری بالا روبه‌رو شدیم.

وی گفت: در توسعه و افزایش ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی 22 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کشاورزان و زارعان قرار دادیم تا آنها بتوانند با ادوات کشاورزی مناسب‌تر کشت و زرع را انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بیله‌سوار اظهار کرد: با توجه به وقوع آتش‌سوزی‌های متعدد در سال زراعی گذشته ما سعی کردیم امسال در هفت نقطه اکیپ‌های مهار آتش‌سوزی را با ابزار و امکاناتی همچون پنج دستگاه تراکتور، گریدر، تانکرهای سیار و دستگاه‌های آتش‌نشانی، آتش‌سوزی‌های احتمالی را مهار کنیم که خوشبختانه آتش‌سوزی منجر به خسارت را در این شهرستان شاهد نبودیم.