سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

استان اردبیل 30 درصد تنوع حیات وحش کشور را در خود جای داده است - خبر

 

 

استان اردبیل 30 درصد تنوع حیات وحش کشور را در خود جای داده است

رئیس اداره نظارت بر امور وحش استان اردبیل گفت: استان اردبیل 30 درصد تنوع حیات وحش کشور را در خود جای داده است .

استان اردبیل 30 درصد تنوع حیات وحش کشور را در خود جای داده است
ودود رستم‌نژاد اظهار کرد: استان اردبیل ۳۰ درصد از تنوع حیات وحش کشور را در خود جای داده است که بیشترین سقف حیات وحش استان اردبیل در منطقه حفاظت شده آق‌داغ و دربند مشکول شهرستان کوثر است. 
 
وی از آغاز اجرای طرح سرشماری پاییزه پستانداران شاخص استان از جمله کل و بز در شهرستان خلخال و کوثر خبر داد و افزود: ۶  اکیپ مستقل، از محیط بانان مجرب استان با حضور محیط بانان شهرستان خلخال و کوثر از امروز به مدت سه روز فعالیت سرشماری را در سطح استان انجام خواهند داد.
 
رئیس اداره نظارت بر امور وحش استان اردبیل تصریح کرد: هدف اصلی از سرشماری در خلخال و کوثر  برآورد گونه‌های حیات وحش برای مدیریت اصولی، وضعیت اکولوژیکی و صیانت از حیات وحش و بحث خشکسالی و همگانی کردن حفاظت محیط زیست با حضور مردم است.  
 
مهدی کسایی، رئیس اداره محیط زیست خلخال نیز از فعالیت  محیط بانانان در جهت حفظ ذخیره زیست محیطی خبر داد و اظهار کرد: شهرستان خلخال به نوع خود با تنوع زیست محیطی بالا میزبان پلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای، کل و بز و گونه‌های مهم پرندگان و گوشت‌خواران است. 
 
کسایی گفت: در اولین روز از سرشماری آمار قابل توجهی از زندگی حیات وحش و پستانداران با محوریت علف‌خواران و سم‌داران در خلخال ارزیابی و مورد بررسی و سرشماری قرار گرفت.
 
رئیس اداره محیط زیست خلخال گفت: همکاران اداره محیط زیست شهرستان کوثر نیز در این سه روز در کنار محیط‌بانان شهرستان خلخال در سرشماری دو شهرستان دست یاری داده‌اند. 
 
به گزارش خبرگزاری فارس، شهرستان خلخال با دارا بودن بیش از ۸۹ هزار هکتار اراضی حفاظت شده  با تنوع زیست محیطی بالا و ارتفاع بالای از سطح دریا به عنوان نگین حیات وحش استان اردبیل است.